Kozlíček polníček: Salát, který můžete pěstovat v průběhu celého roku

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček je dnes už poměrně dobře známý salát. Narazit na něj můžeme i v přírodě, kde roste divoce. Valerianella locusta byl až do středověku považován za pouhý plevel. Teprve ve dvacátém století začalo jeho cílené pěstování a konzumace. V některých zemích se polníček pěstuje jako okrasná rostlina, u nás jej ale pěstujeme jako salát, který s oblibou konzumujeme. Je nenáročný na pěstování, jeho výsev a pěstování můžeme provádět kdykoli v průběhu roku.

Jak polníček vypadá?

Polníček pěstujeme zejména pro jeho svěže zelené listy. Ty rostou v rámci přízemní růžice a mohou dosáhnout délky asi 10 cm. Listy obsahují spoustu vitamínů a minerálů a mají příjemnou chuť, která připomíná oříšky. Pokud polníček vykvete, může dosáhnout výšky 20 až 30 cm. Květy jsou drobné a nejčastěji mají bílou až modrou barvu. Květy jsou tvořeny pěti okvětními lístky. Po čase se z nich vyvinou drobná semínka asymetrického tvaru, která jsou po straně zploštělá. Mají velikost 2 až 4 mm.

Jak pěstujeme polníček?

Polníček není vůbec náročný na pěstování. Zapotřebí je splnit pouze jednu hlavní podmínku – a tou je slunečné stanoviště. Potom už se přizpůsobí jakýmkoli podmínkám. Půda může být suchá a nepříliš bohatá na živiny, polníčku to vůbec nevadí. Ideálním sousedem pro polníček je cibule, nevhodným společníkem je jakákoli brukvovitá zelenina. Polníček vyséváme do hloubky 5 až 10 mm, jemně jej zahrneme zeminou. Od této chvíle udržujeme půdu neustále vlhkou.

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček: Foto Pixabay

Jak zabránit vysušení půdy?

Od výsevu po následující tři týdny (za které polníček vyklíčí) je stěžejní zachovávat půdu vlhkou. Nesmí nikdy vyschnout. Proto je ideální výsev na jaře, kdy je půda ještě dostatečně vlhká a není tak náročné ji kontrolovat. Pokud je však příliš velké sucho, je dobré přikrýt záhon s polníčkem netkanou textilií, která pomůže udržet vlhkost v půdě. Kromě kontroly vlhkosti půdy je zapotřebí dbát také na pravidelné odplevelování záhonu.

Příliš hustý výsev?

Jakmile polníček vyklíčí, zkontrolujte vzdálenost mezi jednotlivými rostlinkami. Pokud je výsev příliš hustý, rostlině se dařit nebude a sklízet tak budete jen drobné lístky nepříliš dobré chuti. Vyjednoťte polníček tak, aby jednotlivé rostliny byly od sebe ve vzdálenosti 8 až 10 cm.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/zahrada/kozlicek-polnicek-jak-pestovat-salat-s-oriskovou-chuti-posilovat-imunitu-zdravi-recepty-zelenina

https://www.ireceptar.cz/zahrada/zdravy-a-otuzily-salat-kozlicek-polnicek-pestovani-sklizen-vyuziti.html

Kozlíček polníček: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.