Terasa u domu, hotelu, kavárny – jak efektivně a účelně zvětšit funkční prostor budovy?

Hotel Bredeney, Essen, Německo. Použité systémy: MB-77HS, MB-SR50N HI

Přestože terasa není klasifikována jako užitná plocha budovy, je běžnou součástí nejen soukromých domů, hotelových zařízení, stravovacích zařízení, ale stále častěji i kancelářských budov. Díky moderním konstrukčním řešením jsou terasy atraktivním doplňkem designu objektu a zároveň funkční plochou, kterou lze využívat bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Jako vnější konstrukce, která se nezapočítává do užitné plochy budovy, se terasa může jevit jako zcela samostatný prvek objektu. Z funkčních důvodů je však – zejména v případě stravovacích zařízení – nedílnou součástí objektu. Proto je důležité při jejím zařizování používat systémy, které zaručují atraktivní vzhled konstrukce a zajišťují bezpečnost i odpovídající úroveň tepelné izolace.

Atraktivní prostor

Jednou z výhod teras je získání dalšího prostoru atraktivního pro uživatele. Restaurace je používají jako další místo na umístění stolů pro hosty. Jimi vybavená hotelová apartmá jsou nejen další atrakcí a pohodlím pro nájemce, ale také velkým přínosem pro celé hotelové zařízení. Díky vhodnému uspořádání jsou dalším místem pro odpočinek a kontakt s přírodou a okolím objektu. Tím spíše, že hotelový průmysl se stále častěji obrací k takovým konstrukčním řešením, která umožňují využívat terasy bez ohledu na povětrnostní podmínky. Aby to bylo možné, musí být celoroční terasa vybavena systémy s vysokou tepelnou izolací. Taková řešení nabízí společnost Aluprof – přední evropský výrobce hliníkových systémů pro použití v soukromé i komerční výstavbě.

Shellter Hotel&Apartaments, Rogowo k. Kołobrzegu, Polsko. Použité systémy: MB-45, MB-86 SI, Mb-77HS

Shellter Hotel&Apartaments, Rogowo k. Kołobrzegu, Polsko. Použité systémy: MB-45, MB-86 SI, Mb-77HS

Jedním z nich jsou zdvižně-posuvné balkonové dveře v systému MB-77 HS. Jejich výhodou je, že je lze použít k výrobě nízkoprahových velkých dveří.

Hliníkové dveře v systému MB-77HS společnosti Aluprof jsou ideální volbou pro konstrukce spojující místnosti nebo zimní zahrady s venkovním prostředím. Poskytují pohodlné východy na balkon, terasu nebo do otevřené zahrady. Umožňují velmi dobrý kontakt s okolím a v otevřené poloze nezabírají v místnosti žádný prostor, což dále zvyšuje jejich komfort,“ zdůrazňuje Martin Sikora, jednatel společnosti Aluprof System Czech s.r.o.

Důležitými výhodami tohoto řešení jsou vysoká tepelná izolace, vodotěsnost a odolnost vůči zatížení větrem. Vysokou kvalitu řešení potvrzuje jeho široké využití v náročných komerčních projektech, jako je například 200 East 21ST Street v New Yorku.

200 East 21ST Street, New York City, Spojené státy. Použité systémy: MB-70, MB-77HS, MB-SE75, MB-SR50N

200 East 21ST Street, New York City, Spojené státy. Použité systémy: MB-70, MB-77HS, MB-SE75, MB-SR50N

Směrem k přírodě a energetické účinnosti

Využití teras v komerčních budovách je snahou o součinnost budovy s okolním přírodním prostředím. V době udržitelné výstavby a ekologických řešení stavebních projektů se oceňuje zejména otevřenost vůči přírodě. Tím spíše, že umístění objektů, jako jsou hotely a restaurace, často napomáhá kontaktu s okolní přírodou. Už z tohoto důvodu jsou terasy – často celoroční – trvalou součástí designu těchto objektů.

Moderní řešení umožňují použít povrch terasy, který nejen odolá různým povětrnostním podmínkám, ale také před nimi ochrání zákazníky, kteří ji používají. Rozmanitost forem a systémů navíc umožňuje vybudovat terasu, která stylově navazuje na ty nejprestižnější prostory, např. v historických budovách. Ale zpět k samotnému kontaktu s přírodou, který terasy umožňují: v závislosti na požadavcích investora je možné vytvořit prostor, který – přestože je dočasně mimo provoz (např. pro menší počet hostů) – bude fungovat jako spojnice mezi objektem a přírodním prostředím.

Sara Kulturhus, Skellefteå, Švédsko. Použité systémy: MB-86 SI, MB-SR50N, MB-SR50N OW

Sara Kulturhus, Skellefteå, Švédsko. Použité systémy: MB-86 SI, MB-SR50N, MB-SR50N OW

Umožňují to například moderní posuvné dveře MB-SKYLINE Type R se skrytou zárubní, které zajišťují nejen vysokou funkčnost a vynikající izolační parametry, ale díky své lehkosti a estetice také zapadají do designu objektu.

U tohoto systému značky Aluprof je dveřní křídlo zcela skryto v dolní a horní zárubni, a pokud je zvolen pohon nebo zamykání na sloupku, je neviditelné i ze stran. Viditelná šířka sloupku je pouhých 25 mm. Celek tak tvoří téměř jednolitý povrch s jemnými dělícími liniemi. MB-SKYLINE Type R umožňuje vyrábět křídla vysoká až 4 metry, což designérům nabízí mnoho možností,“ upozorňuje Martin Sikora. Použití tohoto typu řešení také umožňuje optimální využití denního světla v objektu, což má pozitivní vliv na jeho energetickou účinnost.

Circle Wood House, Izabelin, Polsko. Použité systémy: MB-SR50N, MB-77HS

Circle Wood House, Izabelin, Polsko. Použité systémy: MB-SR50N, MB-77HS

Široce dostupná řešení

Terasové systémy nejsou vyhrazeny pouze pro obchodní nebo rekreační objekty. Taková řešení jsou běžná i v bytové výstavbě. Jeho popularitu ovlivňuje nejen trend kontaktu s přírodou, ale také široká dostupnost moderních řešení v této oblasti. Jedním z takových příkladů je nejnovější výrobek společnosti Aluprof – terasová pergola MB-OPENSKY 120. Systém vyznačující se vysokou odolností a estetickými detaily dokonale zapadá do trendů moderní výstavby. Sloupy pergoly jsou vyrobeny z extrudovaného hliníku a jejich geometrie dodává celé konstrukci mimořádnou tuhost. Stabilita celého systému je zaručena díky inovativnímu způsobu montáže profilů, který zároveň zajišťuje estetické spojení konstrukčních prvků bez viditelných mezer. Její předností je také automatický ovládací mechanismus.

Stříška pergoly se skládá z modulu tvořeného pohyblivými lamelami, které jsou na výběr ve dvou tvarech – SLIM (typ Z) a STANDARD (typ FLAT), vybavených mechanismem umožňujícím mimořádně plynulou změnu úhlu sklonu v ose od 0 do 135° a větráním,“ vysvětluje Martin Sikora. „Převodový mechanismus má navíc systém automatického nastavení, který umožňuje rychlou instalaci na místě a snadné a bezproblémové nastavení jednotlivých lamel,“ dodává.

Terasová pergola MB-Opensky 120

Terasová pergola MB-Opensky 120

Kromě standardního zastřešení se stavebníci mohou rozhodnout pro boční zástěny ve formě posuvných panelů, clon nebo obou současně, které mohou být plně integrovány do systému ovládání střechy, takže jejich polohu lze ovládat pomocí jediného zařízení. Důležité je, že pergolu lze používat i v chladnějších ročních obdobích.

„Pro zvýšení funkčnosti a komfortu pergoly se vyplatí namontovat další příslušenství (např. čidlo větru, deště nebo slunce) a v případě potřeby je zkombinovat s technologickými řešeními SMART použitými v domě. Pergolu lze navíc vybavit LED osvětlením a tepelnými zářiči, které zajistí pohodlí a útulnou atmosféru i v chladnějších dnech,“ dodává Martin Sikora. Pergola MB-OPENSKY 120 je řešení, které umožňuje libovolně přizpůsobit její podobu potřebám a preferencím stavebníka, včetně soukromé osoby.

Pergola MB-Opensky 120

Pergola MB-Opensky 120

Let’s build a better future!

Článek sponzorovaný společností Aluprof.

logo_aluprof_aluminiumsystems-logo

Náhledové foto: Hotel Bredeney, Essen, Německo. Použité systémy: MB-77HS, MB-SR50N HI

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.