Struhadlo

Tupé struhadlo nepatří do koše, alobalem ho nabrousíte za pár minut

Také máte doma kuchyňského pomocníka, který už téměř dosloužil? Struhadla z kovu se chtě nechtě časem ztupí. To ovšem není důvod k tomu, abychom se jich zbavovali. Vždyť je stačí opravdu jednoduše znovu naostřit.

Způsobů je hned několik. K ruce si můžete vzít alobal, smirkový papír i kladívko a hřebík. A my začneme od toho nejjednoduššího. Najdete doma obyčejný alobal? Pak máte už napůl vyhráno

Alobal má doma téměř každý

A co si s ním počít? Zkrátka ho vezměte a zmačkejte do pevné kuličky. Tou potom struhadlo přebruste a to tak, že uděláte několik rovných tahů po břitech ve směru strouhání. Už tahle malá pomoc opravdu stačí.

O něco lépe na tom budete díky použití smirkového papíru. A jaký vybrat? Samozřejmě ten s co nejvyšší zrnitostí. Postup je poté stejný jako u alobalu. Jen tahů bude potřeba o něco méně. Za chvíli máte hotovo a můžete zase strouhat o sto šest. Toto nabroušení bohužel dlouho nevydrží, s tím se smiřte.

Struhadlo

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pečlivá práce si žádá i vyrovnání břitů

Pokud ovšem nechcete broušení struhadla jen tak „odbýt“, jděte na to ještě jinak – nejdříve všechny břity, u kterých to jde, narovnejte. Jednoduše najděte v dílně hřebík, který odpovídá jejich průměru a postupně ho skrz všechny břity protáhněte. V případě potřeby si můžete pomoci i kladívkem

A pak už zbývá jen struhadlo finálně nabrousit. Tady je nejlepší si pomoci kulatým pilníkem, opět o vhodném průměru. A máte hotovo. Struhadlo vám teď bude sloužit stejně dobře, jako dřív.

Elektrická struhadla: Zdroj obrázku Heureka.cz

Bohužel, tento postup lze aplikovat jen na kovové kuchyňské pomocníky, u skla nebo plastu tyto metody jednoduše nefungují. Tady tak nezbude, než si jednoduše koupit struhadlo nové.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

20 komentářů

   1. Maxim Odpovědět

    Bohužel, tento postup lze aplikovat jen na kovové kuchyňské pomocníky, u skla nebo plastu tyto metody jednoduše nefungují..
    ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
    Oceňuji autorčin popis, není nad to, když předpokládá, že co čtenář, to debil.

    1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

     Bohužel své zkušenosti mám, tak radši upozorňuju. Pokud se vás to dotklo, tak se omlouvám. A pěkný den.

 1. Jiří Dvořák Odpovědět

  Podobný blábol jsem nedávno někde četl.

  Alobalem určitě nic nenabrousíte.

  Brusným (ne smirkovým ) papírem možná takový ten “ plátkovač na okurky “

  Nevím, co si autorka představuje pod “ O něco lépe na tom budete díky použití smirkového papíru. A jaký vybrat? Samozřejmě ten s co nejvyšší zrnitostí. Postup je poté stejný jako u alobalu. „???

  Největší zrnitost je podle počtu zrn na čtvereční centimetr?

  Běžně se dá koupit i papír s 5 000 zrny na čtvereční centimetr. A ten bych se nebál v nejhorším případě použít na WC.

  Nebo podle velikosti zrna? Čtyřicítkou tu struhadlo definitivně zničíte.

  Nějaké použití hřebíku, jehlového pilníku? Možná na tom struhadle na brambory, nobo o trochu menším na mrkvový salát ( Takové ty výlisky ve taru kapky).

  Než se pustíte do podobných hovadin, podívejte se, kolik stojí struhadlo alespoň střední kvality.

 2. Vávrovcová Marie Odpovědět

  S tím alobalem už radili i brousit nůžky. Je to blbost, vůbec se to nevede, spíš se ještě více otupí. Nedoporučuji. A u struhadla? Tam nejvíc pomůže (pokud to průměr otvorů dovolí) pojíždět je zlehka kulatým pilníčkem příslušné tloušťky – ale zespodu!
  Ať se dílo daří.
  Vávrovcová Máří

 3. Eva Odpovědět

  Ano nabrousit se dá a použít se k tomu dá kulatý nebo půklutatý pilník, jehlový,na motorovou pilu, diamantový tužkový, a to tak, že z druhé strany struhadla párkrát projedeme pod úhlem každou dírku. A je to potom super.

 4. Max Bernard Odpovědět

  Článek mi připomíná rady specialistů Microsoftu. Je úplně vyčerpávající, ale naprosto nepoužitelný. 🙂 Ale účel to splní – prokliky článek získá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *