Malý průvodce moukami: Existuje jich spousta

Mouka

Konzumace obilovin je aktuálně poměrně značná a jíme je takřka v takovém množství, jako tomu bylo před nějakými sto lety. Semínka, z nichž se mouka mele, se vyznačují značným množstvím energie, již můžete získat. Důležité je zvolit ta správná, abyste dostali co nejvíce potřebných látek. Ideální je vybrat tu správnou mouku. Jakou? Na to se podíváme v následujících řádcích, alternativ je vcelku hodně.

Podívejme se zrnu na klíček

Každé obilné zrno je tvořeno třemi částmi, a to jádrem, otrubou a klíčkem. Největší porce vitamínů a minerálů se nachází v nejmenších částech, tedy klíčku a otrubě. Mimo jiné se jedná především o:

  • vitamíny z řad E, B a A,
  • železo,
  • fosfor,
  • vlákninu,
  • nenasycené mastné kyseliny
  • a draslík.

Ovesná mouka

Ovesná mouka: Zdroj obrázku Pixabay.com

V moučném jádře se setkáme s bílkovinami a škrobem. Vždy se mlela mouka i s klíčkem a otrubou. Postupem času se bohužel začaly tyto části odstraňovat. Tím pádem se finální produkt okradl o důležité látky. Mouky se musí uchovávat při teplotě kolem 15 stupňů, aby byly čerstvé. Ideální je pořídit domů mlýnek a namlet si mouku sám. To ale dělá málokdo.   

Mouky obsahující lepek

Nejoblíbenější moukou je bezesporu ta pšeničná. Dělí se dle toho, jak najemno je namletá. Jinými slovy jde o mouku tvrdozrnnou, polotvrdou a měkkou. Mouka z nejtvrdšího zrna je ideální pro výrobu těstovin. Měkká je ideální pro zahušťování omáček. Výborná je ale i na pečení, halušky či knedlíky. A co teprve takové cukroví? Výborná je i špaldová mouka obsahující mangan, hořčík, draslík či vitamíny ze skupiny B. Pomáhá v regeneraci buněk a posílí svaly i imunitu všeobecně. Zajímavá je kamutová mouka obsahující hodně bílkovina. živin. Hodí se třeba na pizzu. taková ječná mouka obsahuje minimum lepku a hodně vitamínu B. za jakousi královnu kvásků je považována žitná mouka. Často se míchá s hladkou nebo špaldovou moukou. Ovesná mouka umí zvláčnit těsto.       

Těsto

Těsto: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Mouky bez lepku

Začít můžeme moukou pohankovou. Ta je výborná na vafle, sladké omelety nebo lívance. Obsahuje hodně fosforu, vitamínu B a vápníku. Chutná tak nějak oříškově. Jáhlová mouka obsahuje také hodně vitamínu B a hodí se na sušenky, placky i do koláčů. Kukuřičná mouka je skvělá pro přípravu polenty nebo na mexické placky. Rýžová mouka zase snižuje krevní tlak a zahušťují se s ní polévky i omáčky.

Mouka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.