Stříká vám olej z pánve při smažení? S tímto trikem nebude

Řízky

Už se těšíte, jak si o víkendu usmažíte řízky? Jasně, vždyť pořádně usmažené kousky masa obalené v křupavé krustě určitě stojí za to. Možná vám jen trochu kazí náladu to, že při smažení bude všude prskat olej. Jeho následné utírání a uklízení znečištěného povrchu neopatří mezi zrovna skvělou zábavu. Stejně tak je nepříjemné riziko popálení, které u smažení pochopitelně existuje. Proč vlastně olej prská a jak se této nepříjemnosti vyvarovat? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.

Na vině je jednoznačně voda

Přesně tak. Tuk prská právě kvůli ní. Mnohdy stačí pouze jedna jediná kapka v pánvi a nastává onen zdánlivě neřešitelný problém. Voda se při zvýšení teploty vypařuje, a když se zachytí kapka v oleji, potřebuje se dostat co nejrychleji ven. Kvůli tomu pak tuk přistane všude kolem pánve, což samozřejmě nikdo nechce.

Pořádné utření pánve

Jasně, ideální je se ujistit, že povrch pánve je úplně suchý. Vezměte papírovou utěrku a pánev pořádně vytřete. Zmizí tak i ty poslední stopy vody. Mnohdy ale i tak nedokážete odstranit mikrokapky, jež mohou na povrchu pánve ulpět. Pak je zapotřebí jiného jednoduchého triku.  ŘízekFoto: Pixabay

Sůl nebo ocet v akci

Přesně tak, obyčejná kuchyňská sůl při správném použití dokáže doslova divy. Stačí jen na povrch pánve nasypat lžičku a následně až na sůl nalít olej. Sůl má hygroskopické vlastnosti a bez problémů absorbuje vodu. Tekutina se uzavře a tuk nestříká. Jinak je možné použít i obyčejný ocet. Ten také absorbuje vodu a pánev bude před smažením úplně suchá.

Kousek korku

Když do rozpáleného oleje dáte kousek korku, okamžitě přestane pěnit. Smažení pak bude doslova a do písmene hračkou. Ušetříte čas, který byste pak strávili úklidem kuchyně.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/ako-zabranit-striekaniu-tuku/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.