01_stavbazima

Jaké stavby nevyžadují stavební povolení

Chystáte se něco stavět? Pokud ano, jedna z prvních starostí je, zda potřebujete stavební povolení, nebo stavba spadá do okruhu případů, které dle zákona nevyžadují povolení tohoto správního orgánu. Na které stavby tedy stavební povolení úřadu nepotřebujete? Na to se dnes zaměříme. Tak pojďme na to!

Případy dle stavebního zákona

Tuto problematiku řeší zákon o územním plánování a stavební řádu – nejčastěji známý jako stavební zákon. Ten vymezuje, jaký postup by měl následovat, pokud chce někdo stavět. Stavební zákon zná v zásadě tyto možnosti. Buď můžete stavět bez vědomí úřadu, jindy zase potřebujete stavební povolení nebo alespoň územní souhlas. Níže si vysvětlíme, jak zákon konkrétně stavbu reguluje.

02_stavbazima

Foto: Pixabay

Velké množství staveb, na které nepotřebujete povolení

Rok 2018 byl rokem, kdy prošel stavební zákon velkou novelizací. Ta mimo jiné přišla s tím, že rozšířila okruh případů, kdy nepotřebujete stavební povolení, respektive, kdy nemusíte ani nic nahlašovat stavebnímu úřadu. Jinými slovy, kdy lze stavět bez vědomí stavebního úřadu. Tyto stavby najdete v § 79 a § 80 stavebního zákona. V tomto výčtu se nachází například opěrná zeď do 1 metru či oplocení do 2 metrů výšky (nesmí však hraničit s veřejně přístupnou komunikací nebo veřejným prostranstvím). Stavební povolení ani vědomí úřadu nevyžaduje ani stavba skleníku do 40 metrů čtverečních

Přístřešky, antény, bazén

Dále nemusíte nikde hlásit, pokud stavíte přístřešek o jednom nadzemním podlaží, který slouží veřejné dopravě či jiné veřejně přístupné přístřešky nebo antény do výšky 8 metrů. Stejně tak nevyžaduje ohlášení, a tedy ani povolení například stavba bazénu v zastavěné ploše u rodinného domu, jehož plocha nepřesahuje 40 metrů čtverečních. Závěrem lze ještě dodat, že staveb, ketré nepotřebují ohlášení ani stavební povolení zná zákon daleko více. Nejlepší je tedy najít si znění stavebního zákona, které v dnešní době najdete v elektronické formě na internetu a poté si v § 79 a § 80 vyhledáte, zda se váš stavební záměr dá podřadit pod vyjmenovávané stavby.

Náhledové foto: Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

25 komentářů

  1. josef Odpovědět

   článek možná ale když si najedu pak na stavební zákon, tak tam je vše podrobně popsáno. Aspoň víme, kde co máme hledat.

 1. Tomáš Odpovědět

  Co je tohle za článek proboha?
  Titulek: Jaké stavby nevyžadují stavební povolení.
  Článek: Najděte si to sami v příslušném zákoně.
  No jasně, přece podle takového titulku nemůžou lidi čekat, že by se tu o tom autor nějak více rozepsal. V případech kdy kliknu na takhle trapnou stránku jsem opravdu rád, že mám AdBlock a vy tak z mého kliku nemáte ani korunu.

 2. Honza Bostl sen. Odpovědět

  Přesně tak, toto je opravdu o ničem, ale to je dnešní trend skoro všech zpráv… Na jisté televizi končí skoro každá zpráva – veškeré podrobnosti a dodatky si najdte na NOVA TV. CZ….
  no nekopli byste je???

 3. Mirek, Odpovědět

  tak jsem si chtel precist co si mohu postavit na svem pozemku aniz bych musel na stavebni urad a papirovat mesice a nekdy i roky. A ono ouha NIC. bazen uz mame,pristresek taky ale premyslim o domecku pro dite aby si melo kde hrat s kamarady v lete. jeste bych chtel vedet jak je to se stozarem na vetrnou elektrarnu, do jake vysky mohu postavit stozar a jestli list elektrarny se pocita do te maximalni výšky. samostatnou garaz na elekto auto s Wallboxem. Hlavne je problem ze to nevedi ani na stavebnim uradu, cekam uz 7 mesicu na odpoved, stale tam chodit uz se mi taky nechce, telefon pro jistotu ani nezvednou.

 4. Bývalý čtenář Odpovědět

  To snad nemyslíte vážně. Článek o tom, že si požadované informace máme najít jinde? To opravdu nešlo aspoň zkopírovat?

 5. Milan Odpovědět

  Koho dneska nechají psát články je fakt hrůza – v článku totiž chybí jedna zásadní věc – aby stavba (zeď, bazén, skleník a pod.) opravdu nepotřebovala žádné povolení, musí být zároveň dodržen odstup 2m od hranice sousedních pozemků jiných majitelů!!! Bacha na to – tyhle pisálci si stavební zákon ani nepřečtou a článek někde zkopírují a mohou důvěřivého čtenáře dostat do velkých problémů – představte si že si vybudujete skleník nebo bazén hned u sousedova pozemku a ten se ozve – úřad vám pak nařídí odstranění stavby!!!! Do 2metrů od hranice sousedova pozemku nesmíte například sázet ani stromy, což ale neřeší stavební zákon, ale občanský zákoník…

  1. Lukáš Odpovědět

   Vyvedu Vás z omylu. Žádný odstup 2 m dodržet nemusíte a můžete stavět s požehnáním úřadů (místní stavební úřad, krajský stavební úřad, MMR, Policie ČR, okresní soud, krajský soud a i ten nejvyšší, na cizím pozemku bez souhlasu vlastníka a to i tak, že narušíte statiku. A abych to doložil, tak posoudit může každý sám. A pardon, k narušení statiky nemohlo za žádných okolností dojít, když to tvrdí renomovaný soudní znalec. Takže ty odkazy jsou následující:
   soudní znalec z oboru statika budov: https://najisto.centrum.cz/117200/ing-jan-lukas-bedrnicek/hodnoceni/
   a renomovaný autorizovaný geodet: https://najisto.centrum.cz/28216/geoka-sro/hodnoceni/.
   Reakce kohokoliv uvítám na uvedeném emailu, ale radši bych obdržel informaci, jak se účinně bránit. Za těch 10 let jsem pomocí současné legislativy neuspěl. Od ČKAIT jsem se akorát dozvěděl, že to není možné, ale do budoucna budou muset mít soudní znalci autorizaci, prý. Bohužel bez autorizace na ně ČKAIT nemůže, ale jak se bránit jsem se nedozvěděl.

 6. petr Szelke Odpovědět

  Proboha, kdy už toto skončí ???
  Kdyby se dalo zjistit, kolik takovýchto přiblblých rad a nápadů, jak cosi zlepšit a odstranit, to by ubylo místa v sociálních sítí pro věci potřebných !!!

 7. Bára Odpovědět

  Stačí mrknout jedním okem na komentáře a je mi jasné, že článek od kterého jsem očekávala, že se něco dozvím, nemám ani číst. Úroveň veškerých informací…ať už psaných či mluvených RAPIDNĚ klesá a to v posledních letech strmým pádem. Co budou muset číst jednou naše děti nechci ani domyslet….lidi, co píší takovéto články postavit někde k pásu, aby věděli, co pořádná práce obnáší. Mi by byla HANBA brát za tohle plat.

 8. Jiří Odpovědět

  Přesně ve znění platných stavebních předpisů jsem si postavil na svém soukromém pozemku boudu do 20 metrů čtverečných ,bez napojení na jakékoliv sítě. Ale se zlou jsem se potázal na stavebním úřadě , kde z této ministavbičky vyrobit problém ,který mermomocí dotáhnul stavební úřad ad absurdum : Nakonec jsem musel mít stavební povolení včetně odborného posudku aby si namastil kapsu i stavební úřad a mohl házet klacky pod nohy ….

 9. Ladislav Odpovědět

  Pane Honzo Mikulíne, prosím, už nic nepište a hlavně nezveřejňujte. Návod kde koupit poštovní známku, jste nepsal?

 10. Petr Odpovědět

  Autor článku , resp. jeho „nadřízení“ , chytli jste se aspoň trochu za rypák a vyvodili z toho důsledky !? K čemu má tohle sloužit !? Jděte se bodnout !
  HANBA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *