Mravenec

Položíte to na zem a mravenci jsou pryč: Domácí trik na jejich vypuzení

Procházíte se doma a najednou ucítíte šimrání na noze? Pokud ano, pak se rychle otočíte a zjistíte, že máte na noze mravence. Nic moc příjemného. Mravenci jsou ale většinou nedílnou součástí zahrady a často také interiéru. Zbavit se jich nemusí být nijak extrémně náročné a ne vždy musíte nezbytně potřebovat nějaký speciální přípravek plný chemie. Ideální je vyzkoušet použití banánové slupky a kyseliny borité. My se na tento domácí trik podíváme mnohem podrobněji. 

Úplně jednoduchý nápad

Vždyť nepotřebujete skoro žádné ingredience. Konkrétně vám bude stačit pouze následující:

 • 500 ml vody,
 • 5 g kyseliny borité,
 • 2 banánové slupky.

Rychlý postup

V první řadě byste si měli přichystat dvě slupky od banánů. Optimálně takové, které budou pocházet ze zralých plodů. Sem tam nějaký ten černý šrám nebude na škodu. Do sklenice se nalije 500 ml horké vody a přidá 5 g kyseliny borité. Vše je zapotřebí velmi důkladně promíchat. Kyselina se zkrátka musí ve vodě dokonale rozpustit. Směs se nalije na banánové slupky. Luhovat by se měla nechat po dobu 2 hodin. 

Banánová slupka

Banánová slupka: Foto Pixabay

Nastražte past

Slupky si pokrájíte na menší kousky a dáte přímo na místa, kam mravenci míří nejčastěji. Počítat můžete s tím, že si mravenci naberou kousky dobroty s sebou a zanesou je i do mraveniště. Jen je zapotřebí dát pozor, aby se s kousky banánů nesetkali také vaši domácí mazlíčci.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/domaci-trik-proti-mravcom/

Mravenec: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

71 komentářů

 1. Jiří Odpovědět

  Na mravence bylo vyzkoušeno mnoho zaručených receptů . žádný není funkční univerzálně ,mravenci se vrací nebo jen obejdou jinou cestičkou , jediná věc na mravence platí a funguje : savo

  1. Loko Odpovědět

   Dával jsem pasti, zkoušel jsem kde co a nikdy to nefungovalo. Teďka jim trasy bariakduju nastrikanim biolitu, případně na kratší dobu funguje dobře i parfém. A mám klid.
   Pro „ochránce přírody“ upozorňuji, že cílem je dostat mravence z domu, nikoli likvidovat hnízda atd…

  2. Věra Odpovědět

   Moučkový cukr s práškem do pečiva /suché/ zlikviduje mravence, štěnice, mšice, vosy i octomilky. Zaručeně.

 2. Mravec Odpovědět

  To je úžasné. A co kdybychom jim nachystali malinké pistolky, s návodem na sebevraždu ? To by si mravenci odnesli domů, a tam by se stříleli do palice….

 3. Anezka Odpovědět

  Je smutné, že někteří zdejší jedinci navrhují takové drastické řešení jako je savo a podobně, jak zabít mravence. Jedná se o velmi užitečný a vcelku mírumilovný druh (až na chvíle, kdy je přímo ohrožujete). Podobným individuím bych doporučila si něco o mravencích přečíst, budete se pak na ně dívat úplně jinýma očima. Jsou velmi fascinující a mají velmi zajímavou strukturu společnosti. Zaručuji, že po nastudování pár faktů o mravencích se teď budete dívat na každé mraveniště a zkoumat jejich pohyb uvnitř a naopak je chránit.

  1. Odpovědět

   Jo, ale pokud mi pochodují po stole v kuchyni a po celém bytě, tak jsem jejich úhlavní nepřítel. Venku jim neublížím.

  2. Vendy Odpovědět

   Nic jiného než souhlasit…
   Až vám polezou po fasádě do patra a vykousají dřevěné rámy oken, pod parapetem si každoročně udělají hnízdo tak je také asi nebudete obdivovat…. Nemám nic proti přírodě, ale všeho s mírou 😐.

  3. Martin Odpovědět

   To určitě nebudu, roztahují a hlídají mšice tak intenzivně že přírodní cestou je zlikvidovat či omezit na přípustnou míru nelze.

  4. Lolok Odpovědět

   Očividně třeba nepěstujete jahody, jak je ty svině dokážou ožírat, pak tu můžem rozebrat to, že chrání mšice před beruškami, protože jim dávají sladkou tekutinu. Nepopírám, že můžou být k užitku, ale taky mnohdy k užitku opravdu nejsou, ale to jste si taky určitě o nich přečetla, čeho jsou mravenci schopní.

  5. Jurajda Odpovědět

   Kuva, Anež. Teď sem si vzpomenul, že sem viděl termitiště. Já ti mám čéče takú chuť pokyndac to Savem a mrknout, co se bude dit

  6. zabijak mravencu Odpovědět

   Tak si je nastěhuj všechny k sobě ty nádhero a až ti v noci polezou po tlam,ě tak je pozdravuj…..

  7. Sam Odpovědět

   Jo to je velmi fascinující když vám kolonie mravenců přenáší mšice na ovocné stromy a devastují vám pak úrodu. Já použiji všechny metody, jen abych se těch hajzlů zbavil tam, kde je nechci.

  8. Aster Odpovědět

   Anezko, mravenci v přírodě mi nevadí – tam patří. Sice mě štvou ve skalce, ale na to stačí opakovaně trocha obyčejné vody, horší je jejich láska ke mšicím – postříkám tedy mšice a mravencům sklapne.
   Nicméně chtěla bych vidět vaše nadšení pro mravence, kdyby se vám v noci vyrojili ve vestavěné skříni v ložnici a lezli by vám do postele, poletovali vám kolem hlavy atp. A že jich v tom roji není málo!
   Takové milovníky všemožné havěti miluju – o mravencích (a nejen o nich) toho vím dost, ale kvůli tomu nebudu doma spát v mraveništi a fakt nevím, jak byste ty potvory dostala rychle ven bez použití chemie – bavíme se o ložnici a o faktu, že pokud by se tam někde zahnízdila jedna z královen, měli bychom o zábavu postaráno na hodně dlouhou dobu.

  9. Milena Odpovědět

   Je řeč o tom vystrnadit je z baráku, nikoli o likvidaci venku, ale chce to pochopit daný text, nebo číst pořádně. Mravenců venku si zásadně nevšímám, ale v baráku je prostě nějakým způsobem vystrnadím a když to nejde jinak, tak se zlikvidujou, nebudu bydlet v mraveništi.

 4. picup Odpovědět

  Tak ted nevím kdž poradce píše „že si mravenci neberou kousky dobroty s sebou a zanesou ji i do mraveniště „………..když si je neberou,tak jak si je zanesou do mraveniště??? píše bludy a ještě blbě.

 5. MIlan Lukáš Odpovědět

  No mám tedy se odstěhovat Anežko ????? že bych jim nechal svuj dum ????? A ještě je krmil a spát mám kde ????? když mi lezou i do postele

 6. Karel Odpovědět

  Smíchal jsem jedlou sodu s vodou směs používám jako postřik na bez který obsadili mravenci a mají tam svou kolonii mšic.zatím se zdá že je to účinné,uplynul první týden od aplikace.

 7. Honza Odpovědět

  U chaty jsem se je snažil přestěhovat na jiné místo ale to se jim nalíbilo, tak se mi nastěhovali do chaty. Po pokusech je vyhnat, si se štěstím venku opět vybudovali mraveniště a žijeme tam spolu v klidu a míru a je také úžasné je pozorovat.

 8. Pavel Odpovědět

  Proti mravencům existují dvě jednoduché a účinné metody. Ta první bohužel vůbec nefunguje a tu druhou nikdo nezná.

  1. Drahomíra Odpovědět

   Souhlasím! S mravenci bojujeme několik let – a bez úspěchu. Sypu jim přípravky zakoupené v obchodě, které zaručeně „vyhubí celá hnizda“. Nevyhubí! Pouze se přestěhují o půl metru vedle. Kdykoli na zahradě pleju, vždy se s vytrženým plevelem vyhrne ven hromada mravenců. Rozdíl je jen v tom, že někdy jsou to ti černí – a jindy zrzaví….

 9. Helena Lanová Odpovědět

  Mám na pozemku velké mravence. Nahlásila jsem to na radnici i na Kraji, již před několika měsíci. Nepřišli si pro ně. Asi je budu
  muset zlikvidovat sama. Loni mi zlikvidovali květy na zahradě a líbilo se jim na višni, kam neustále nosili mšice. Co s tím?
  Hela.

  1. Dana Odpovědět

   Zkuste kmeny stromů obalit obyčejnou lepící páskou – lepivým vně. Kousek nad zemí a pro jistotu ještě o něco výš. A taky větvičky, kterými mravenci candrají. Občas vyměnit. Slouží jako zábrana – při jejím „překračování“ – prostě se přilepí.

   1. Jiřina Odpovědět

    Nejvíce nám pomohlo, na jejich cestičku jsem nasypala kypřící prášek. A když lezou na broskve a višně, potřít kmen balzamem a toto nepřelezou

 10. Kedar Radek Odpovědět

  Obyčejný ocet funguje. Nastříkat na místa kudy chodí, pár dní nevytírat a už mám od nich dva roky klid.

   1. Dáša Odpovědět

    No, keď sú mravci vonku, skúste posypať šumienkou, praobyčajnou, ako sme si zarábali a poliať vodou… mravci smerom k domu neprejdú. Mala som ich v obývačke, pekne pochodovali z okna ako rota vojakov. Tak som posypala a poliala a mravci si to rozmysleli, pekne začali pochodovať smer von:-) Ocot predtým nepomáhal, ani doma, ani na chalupe, šumienka áno:-)

  1. Vlado Tr. Odpovědět

   Mně se jednou vyšplhali po fasádě přez balkón,škvírou v prahu,po koberci napříč kuchyní do rohu ke komínu a tam kdesi za sporákem mizeli ve zdi.Byla to černá čára mravenců,těch „lučních“,žádní faraóni,ty z paneláku u rodičů jsem zažil.Použil jsem vysavač,vysál je,a i pachovou stopu,a před balkónovým prahem jsem jim přerušil cestu pouze jarovou pěnou,nanesl lajnu z jaru a na druhý den se už žádnej neobjevil,ani ti,co by se měli vrátit po té své stezce.Je to už přez 20 let a už nic.Občas ze zahrady přinesu v zelenině jednoho,dvoch,ale ti to nestihli vyslepičit ostatním,že by se jim u nás dařilo.Nemají na co jít,vysávame.

   1. Vítězslav Odpovědět

    Jo,taky se mi stalo. Pár dní jsem sem tam doma viděl mravence. Pak se ráno probudím a koukám na peřinu a průvod mravenců od okna po zdi na zem a přes postel na druhou stranu místnosti za skříň.

 11. Petra N. Odpovědět

  Borax a kyselina boritá se už pár let bohužel nedají koupit, protože to Evropská unie zakázala, coby nebezpečnou chemikálii. Nevím proč sem dáváte „rady“, které normální člověk nemůže realizovat, pokud teda nechce dojíždět pro materiál někam do zahraničí mimo EU. Před pár lety jsem chtěla koupit modrou skalici, měli ji v drogerii zamčenou za sklem, tak žádám prodavačku, aby mi ji odemkla, že si jedno balení vezmu. Pustila se do mne, že na co prý to chci, a že je to nebezpečná chemikálie. Málem mi to ani neprodala. No nevím, mám za sebou státnice z anorganické chemie, fyzikální chemie, bioorganické chemie, biochemie a molekulární biologie, ale obrovskou nebezpečnost této látky nám profesoři jaksi zamlčeli… Je pravda, že borax a boritou mravenci neradi, možná je ale lepší ten ocet nebo vonné oleje, protože to je aspoň nezabije. Prostě odejdou a nevrátí se dříve než to vyčichne.

  1. Luboš Odpovědět

   Dobrý den Petro,
   Evropskou unii mám rád, ale s těmi zákazy prodeje chemikálií mne naštvala. Nožem se dá krájet chleba nebo zabíjet. Proč si EU myslí, že veškeré chemikálie budou použity jako jed nebo k výrobě výbušnin – prekurzory nechápu. Chtěl jsem pasivovat / barvit kovy podle knihy Jana Škeříka Technický receptář, ale bez IČA mi nikde nic neprodají. Překvapuje mne že chemikálie chlorid sodný je ještě volně dostupný. Látka je lék nebo jed záleží to na jen na množství. 🙂

 12. Anna Heliová Odpovědět

  Vazena pani Petra N,
  Borax se da koupit normalne v hobbymarketu a neni zakazan. Strikam s nim rajcata, protoze boru v pude je cimdal min a rostliny ho ani nedokazou vstrebat, pritom ho potrebuji.
  Souhlasim ze mravenci jsou uzitecne, ale taky do znacne miry. Pokud se dostanou do domu nebo na zahradu, musite s nimi bojovat. Mam na zahrade plno mravencu, ktere si tam chovaji msice…Mam zvirata rada, ale co je moc, to je moc…Pokud se chcete zbavit mravencu, rada pana Stepana neni k zahozeni…Ja micham Borax s dzemem a davam misku do zahonu. Musi se na to dat nejaka poklicka, aby se k tomu nedostali vcelicky a uzitecny hmyz.

  1. karl Odpovědět

   A ve kterém, jmenovitě ? To je nějaký běžný výrobek, nebo předražená „krotká“ směs ? Vím, že boraxem byla napuštěna izolace Climatizer Plus (proto neplesnivěla a nic ji nežralo, navíc je nehořlavá).

   1. Petra N. Odpovědět

    Paní zřejmě má namysli směsku síranu hořečnatého s boraxem, kde je toho boraxu jen zlomek procenta, nicméně na balení je velkým zeleným písmem veprostřed uvedeno „Borax“. Jedná se však vpodstatě o Epsomskou sůl, nikoliv o borax. Normální opravdový borax je na IČO. Musíte tedy mít firmu na nákup chemikálií, abyste si ho mohl koupit.

 13. Sirael Odpovědět

  Na mravence mi docela dobře funguje obyčejná zrnková káva (mletá) smíchaná se skořicí. Jednoduše smíchám a nasypu v místech kde mravenci chodí a kde je nechci.
  Samozřejmě toto používám venku na zahradě, doma si kafe na podlahu nesypu 😀

 14. Josef Odpovědět

  Na mravence používám už delší dobu jed od Bayer garden a musím konstatovat že funguje terasa dům a část zahrady pro děti je čistá, ostatní mi nevadí tam jim nechávám volné pole působnosti.
  Bayer Garden granulovaná nástraha na mravence

 15. Richard Odpovědět

  Anežko, až najdete zakládající kolonii mravenců u vás v obýváku, tak, jak si založili v šuplíku u mých rodičů, asi byste mluvila jinak. Nešlo to vidět, chodili za stěnou a hotovo.

 16. Jurajda Odpovědět

  Posadil bych Vás prckou do mraveniště. Garantují Vám, že byste o Savo prosila a nadosmrti s ním vybírala, děvenko…

 17. Marka Odpovědět

  Na víčko nebo malý podšálek dát trochu mleté skořice a dva hřebíčky. Mravenci zmizí. Asi jim to nevoní, tak se vydají jinam. Mám to ověřené a dělám to tak několik let.

 18. karl Odpovědět

  A kde lze volně koupit kyselinu boritou ? Nejsem chemik. Tato důležitá – zásadní informace v chytrém článku bohužel není …

 19. Renča Odpovědět

  Souhlasím, jsou užiteční, ale skutečně jen do určité míry. Pokud chceme být eko., tak vážně stačí voda, několikrát za sebou použít a odstěhují se… No a pokud jde o mravence v bytě (většinou jde o faraony), je to o nervy. Když odložíte na kuchyňský stůl vychladit takový pěkný uvařený kousek uzeného a nebo upečenou bábovku a během chvilky na to zaútočí hordy mravenců je to na mrtvici. Doma se mi osvědčil elektronický odpuzovač hmyzu, mravenců a myší. Stojí pár kaček, strčíte ho do zásuvky a po pár dnech je klid. Je fakt, že občas se sem tam nějaký zatoulanec najde, ale mega nájezdy skončí. Odpuzovač můžete mít v zásuvce, stále. Je to na Vás. Jo a domácím mazlíčkům neškodí, ověřeno…:-) Tak hodně štestí

 20. Honza Odpovědět

  Na mravence velmi dobře funguje aroma olej – citronová tráva z DM za cca 50,- Kč. Jednou jsme na chatce měli všude okolo kufrů s oblečením mravence, potřel jsem podlahu trochou citronové trávy a ráno tam nebyla ani jedna mravenčí noha 🙂 Používám i pravidelně proti klíšťatům a funguje. Nedávno jsem se nenamazal a hned 2 klíšťata.

 21. Geo Odpovědět

  Kys.boritá je zákázána k prodeji pro obyčejné osoby. Je to z důvodů, že BÓR je velmi důležitý minerál pro člověka, a jakožto v současné době v půdě už vyčerpaný tak vše nahrává farmaceutickým korporacím, aby mohli lidem vnucovat kdejaké nesmyslně jedovaté pilulky, prášky, tablety vyrobené z ropy. Lze koupit Borax v zahradnictví, ten ale obsahuje 0,9 % kys.borité.
  Takže – článek úplně k ničemu.

 22. Ladi Odpovědět

  Ano,to funguje-jen netřeba si zaneřádit byt banány.Stačí kyselinu boritou rozmíchat půl napůl s cukrem a rozředit kapkou vody na konzistenci medu a nakapat na zavařovací víčka.Kyselinu boritou kupuji eshop Dr.Hoffman bez problémů-je dobrá jako hnojivo na zeleninu i jahody.Jde o to,aby směs mravenci donesli královně.Matlání křídou a sypání skořicí odpudí mravence,ale ne příčinu jejich množení.

 23. Otas Odpovědět

  No ja jsem jenom zvedavej,kdo vyhubi ty nejvetsi parazity na svete.ale mozna,ze uz se na tom prave pracuje.

 24. RNA Odpovědět

  Dobře funguje pyrosiřičitan sodný. Mravencům nechutně páchne, tak se odstěhují jinam.
  Koupit se dá v potřebách pro fotografii, je to podstatná součást ustalovače.

 25. Chris Odpovědět

  Kdysi se říkávalo, že počet mravenců je úměrný množství cukru. Takže by mělo stačit odklidit jejich laskominy a je od nich pokoj:
  „Máme doma mravence, raz, dva tří,
  oni skáčou z kredence, raz, dva, tři“.

 26. Pavel Odpovědět

  To snad je žert ne? Ten pán co to psal si opravdu hodlá po zemi v kuchyni klást šlupky od banánu? Co třeba něco jednoduššího? Už jste slyšel o hřebíčku? Jo? Ale to by nebylo na článek, že?

 27. Miroslav Odpovědět

  Mě pomohlo dát ke zdi kudy chodili trošku pracího prášku. Nasypal jsem jej pod obkladovou lištu a mám klid.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *