02_ryby

Jak vybírat ryby do kuchyně

Ze všech stran slyšíme, že rybí maso je velmi zdravé a měli bychom jej konzumovat co nejčastěji. Pravdou je, že oproti zbytku Evropy v konzumaci ryb Češi zaostávají. Zatímco evropský průměr činí asi 11 kg ryb na osobu a rok, u nás je to jen asi 5 kg. Jsou samozřejmě země, kde jsou ryby pro místní obyvatele doslova denním chlebem. Např. v Japonsku dosahuje průměrná hmotnost za rok zkonzumovaných ryb na jednoho obyvatele až 70 kg. Nemá moc smysl snažit se dohnat Japonce, ale odborníci na výživu mluví o nějakým 15 kg ryb ročně jako o ideálním  množství. Jak ale takové ryby v obchodech vybírat?

Proč jíst ryby?

Ryby jsou tak doporučovány proto, že obsahují velké množství tzv. esenciálních aminokyselin, tj. bílkovin, které si lidské tělo neumí samo vyrobit a musí je přijímat z potravy. Současně se v rybách vyskytuje také hodně vitamínů a minerálních látek. Není divu, že ryby byly nedílnou součástí jídelníčku našich předků už v dávných dobách a první zmínka o účelovém pěstování ryb u nás pochází už ze začátku 12. století.

01_ryby

Foto: Pixabay

Jak na nákup ryb?

V dnešní době jsou na trhu nabízeny ryby snad všech druhů, sladkovodní i mořské. Stejně tak je lze sehnat v nejrůznějších úpravách. Ryby se prodávají čerstvé, naporcované, mražené, jako filé, v konzervách, a (nejen) v období Vánoc samozřejmě i živé.

Otázníky nad výběrem ryby při nákupu jsou spojeny především s nákupem čerstvých ryb. U těch je třeba, aby byly co nejčerstvější. Datum výlovu vám ale v obchodě většinou nesdělí a je proto třeba si všímat některých indícií. Nejprve se podívejte na oči, ty by měly být stále jasné a nezakalené. Budou pravděpodobně vypouklé, to je ale v pořádku. Na povrchu bude čerstvá ryba lesklá a stále pokrytá typickým slizem. Ryba je samozřejmě cítit rybinou, to je ale dobré znamení, hlavně nesmíte současně cítit zatuchlinu.

Především u  mořských ryb se lze setkat s produkty z těch ulovených na volném moři a z těch chovaných na farmách. Pokud je to možné, rozhodně vždy volte tu první možnost.

Zdroj informací: https://www.ferpotravina.cz/clanky/jak-nakupovat-ryby

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *