01_nabijecka

Proč nenechávat nabíječku v zásuvce

Mobilní telefony, tablety a další podobná zařízení jsou dnes již běžnou součástí našich životů. Připojování elektronických zařízení k nabíječkám je tak běžnou rutinou, kterou již děláme prakticky automaticky i několikrát denně. Celá řada lidí si potom tuto činnost zjednodušuje a adaptér má stále v zásuvce, např. u pracovního stolu. Kdykoliv pak potřebují nabít své mobilní zařízení, pouze je připojí ke kabelu. O tom, zda je to dobře, anebo špatně, se vedou časté spory a o důvodech panuje spousta mýtů. Jak je to tedy s adaptérem a jeho vytahováním ze zásuvky doopravdy?

Spotřebovává adaptér v zásuvce energii?

To nejdůležitější, co je třeba zmínit, je fakt, že i nabíječka ponechaná v zásuvce bez připojení zařízení, spotřebovává elektrickou energii. Není jí samozřejmě moc, ale také to není čistá nula. Záleží na konkrétní nabíječce, ale za den nepřesáhne množství spotřebované energie několik málo wattů. I kdyby byla nabíječka v zásuvce celý rok, za energii, kterou spotřebuje, zaplatíte maximálně několik málo korun.

Non-stop připojené nabíječce se také zkracuje životnost a je pravděpodobné, že si novou budete muset pořídit dříve, než by bylo třeba v případě, že jí používáte jen když opravdu nabíjíte. Na druhou stranu, nabíječka jen málokdy vydrží po celou dobu své teoretická životnosti, neboť dojde ke zlomení kabelu či jinému mechanickému poškození.

I když vás ale nabíječka v zásuvce finančně nezruinuje, pořád existují dobré důvody pro to, abyste jí ve chvíli, kdy jí nepoužíváte, ze zdi vytahovali.

02_nabijecka

Foto: Pixabay

Adaptér v zásuvce může být nebezpečný

Pokud je nabíječka v zásuvce, vždy existuje určité riziko zkratu a následného požáru. To se zvyšuje s tím, jak je adaptér starší a opotřebovanější. Ponechávat nabíječku v zásuvce pořád je tak poměrně riskantní vzhledem k tomu, že delší doba v síti znamená logicky vyšší riziko, a také kvůli tomu, že ke zkratu může dojít ve chvíli, kdy nejste nikde poblíž. Následky mohou být opravdu vážné.

Kabel trčící ze zdi je také velkým lákadlem pro domácí zvířata. Pokud se do něj rozhodnou zakousnout, může to pro ně znamenat zranění, v nejhorším případě i smrt. Případně může být výsledkem opět zkrat a požár.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

53 komentářů

 1. P.Trapl Odpovědět

  Když čtu tento článek,tak mi vlastně dochází,že bych měl vytahovat ze zásuvky všechny spotřebiče které zrovna nepotřebuji.Třeba t.v.,mikrovlnku,myčku atd.Zkrátka nenechávat v zásuvce nic co zrovna neběží,protože co kdyby náhodou!
  A co třeba budík,ten v zásuvce nechat můžu,taky má adaptér?

  1. Martas Odpovědět

   No ono to není zas až tak od věci, ale taky to nedělám. Co ale vytahuji každopádně po každém použití, je varná konvice. Jednoznačně nejpočetnější případy požárů mají na svědomí varné konvice. U nich je to riziko opravdu vysoké. Zažil to i člen rodiny, seděli v obýváku (naštěstí!) a najednou z kuchyně zápach a kouř. Konvice se sama od sebe začala škvařit.

    1. Martas Odpovědět

     A kde? V kredenci? Kvůli úspoře místa má přece každý konvici na podstavci. Neviděl jsem v žádné domácnosti ani kanceláři, že by konvice nebyla na podstavci.
     Ale to je přece úplně jedno, protože škvařit se začne právě ten podstavec – ten je pod proudem. Jestli je na něm konvice nehraje roli.

     1. Leona

      Na konvici a kávovar mam vypínací zásuvku. Jednou v minulosti se mi stalo to, že konvice se nějakým záhadným způsobem sama začala zahřívat, asi zkrat. Nebyla v ní ani voda, o to horší, a já to zjistila úúplnou náhodou, to už byla konvice tak rozžhavená, že jsem si spálila ruku za to madlo plastový. Od tý doby jsem z konvice pokaděná strachy, takže pokaždý, když vycházím z bytu, kontroluju, jestli jsem zásuvku vypla.

     2. Michael

      My máme přepěťovou lištu s vypínačem v které taková „nenutná“ zařízení jsou zapnutá takže po použití se jen vypínačem vypne přívod elpr a vyřešeno.K nabíječkám telefonu asi tolik.Vzhledem k tomu kdo tyto věci vyrábí,je jasné být obezřetný.I když je to od iphonu nebo samsungu či jiných značkových firem,tak dnes je snad na těchto zařízeních originál snad jen to logo.Mládež dneska je ke všem radám lhostejná a pohrdá zkušenostmi a až se to pokazí,tak jsou překvapeni.Slova typu,ještě se nikdy nestalo,odpovídám,jednou to bývá vždy poprvé a to už bývá většinou pozdě.

     3. jaroš

      Ale hraje, podstavec by musel být mokrý, což i bývá. Jinak by mohla vyhořet každá zásuvka či kde je umělá hmota. Ale zásuvku hořící jsem už viděl, vyměňoval. Předpokládám volné kontakty při chodu.
      Ale co když prdne v konvici termospínač? Nebo se může při chodu „připéct“.

     4. Norty

      Bohužel, stalo se mi to osobně, že se konvice sama zapla a propálila se až do kuchyňské desky. Jelikož jsem člověk znalý a vyučený i v oboru elektro, s platným §50/8 nechápal jsem. V rychlovarce byly dvě bezpečnostní pojistky.
      Obě tavné – nevratné. Nezafungovala ani jedna ! Měl jsem štěstí, zrovna jsem snídal, když to začalo hořet. Vytáhl jsem zástrčku , spečený spodek a konvice dohromady vhodil do dřezu. Kdyby se to stalo jindy, jsem bezdomovec.
      Od té doby NIKDY nenechávám konvici na spodku.

     5. HonzaEM

      Mě by teda nenapadlo nechávat konvici na podstavci, když se na konvici najde místo u mě, tak asi všude. Že by se začal škvařit podstavec bez konvice, je hodně nepravděpodobné, ale samozřejmě, že když jdu pryč, tak ho vypnu. Podstavec je po napětím, ale pod proudem nikoli.

  2. HonzaEM Odpovědět

   Tak v první řadě je třeba rozlišovat, jakým způsobem se spotřebiče vypínají, jestli mechanicky, pak bych se toho bál asi jen při bouřce, a nebo elektronicky ve standby režimu. Tam pak samozřejmě určité riziko zkratu, nějakého kondenzátoru a následného požáru, hrozí.

  1. Aster Odpovědět

   Autor měl zřejmě na mysli příkon – pokud chtěl vyjádřit množství el. energie spotřebované za hodinu, měl užít watthodinu, nebo kilowatthodinu – což by bylo fyzikálně správně. Ale kdo to užívá v běžné řeči.

  2. JackRyan Odpovědět

   To je zbytečný formalismus. Koneckonců, Watt jakožto odvozená jednotka není nic jiného, než energie vztažená na jednotku času. A ano, jak psal kolega, formálně správnější by la kWh, která tam ale přísně vzato je. Je tam přece několik wattů za den, takže výkon x čas a to je samozřejmě energie

 2. Martin Odpovědět

  Kterezto nevzdelane lidske hovado bylo schopno vyploditi takovyto sber nesmyslnych argumentu. Tento clovek neni hoden toho, aby mel ta privilegia publikovat jeho zhovadilosti na verejnem internetu, jelikoz je zde nebezpeci, ze to mohou cist deti a nebo by se tim nekdo dokonce mohl ridit.

  1. Beda Odpovědět

   Z hlediska požáru, je riziko stále zapnutých spotřebičů dost vysoké – a je jedno, jestli se jedná o nový nebo starší spotřebič

 3. Miroslav Odpovědět

  Je třeba rozdělit nabíječky podle konstrukce. Dříve s klasickým transformátorem (těžká, rozměrná), dnes spínaný zdroj. Ty dnešní prakticky žádnou spotřebu v době, kdy nenabíjí, nemají. Spínaný zdroj nabije výstupní kondenzátor a vypne se. Spotřeby se rozhodně nebojte.
  Vše je možné jednoduše ověřit Wattmetrem.

 4. Petr Odpovědět

  Doporučuji také vytáhnout ze sítě.Všechny nabíječky jsou transformátory a ty už z principu mají primární okruh – to je ten co připojen na 230 V zapojen do zkratu.Pojistky to nevyhodí,ani neshoří – je to cívka na jádru – ale je to pořád pod proudem a hlavně dlouhodobě bez dozoru.Funguje to,ale nic není dokonalé…

  Petr jinak na Hasiče je tel.150 nebo 112

  1. Jiří Odpovědět

   Nabíječky s transformátory se už dávno nevyrábějí, některé spotřebiče nemají síťový vypínač a vytáhnout je ze zásuvky, která je za nábytkem je dost velký problém, nehledě na to, že spoustu spotřebičů budete muset znova nastavit. Mně to stačí při výpadku sítě.

   1. Petr Odpovědět

    Jirko, i spínaný zdroj má transformátor. Každý!! Jen je mnohem menší, protože nabíječka funguje na malinko jiném principu. Nějakou starou nabíječku se spínaným zdrojem si rozeberte a uvidíte. Nepište o něčem, když o tom nic nevíte.

 5. MP Odpovědět

  Mikrovlnka má vypínač. Telefonní nabíječka ne. Ani počítač se vypínačem nevypíná, zdroj je pořád pod napětím. Když vím, co umí zkrat spínaného zdroje a kolik prachu je v počítačovém zdroji, radši ho vypínám, ale jsem v práci jediný.

 6. Jitka Odpovědět

  Potvrzuji nebezpečí požáru – švagrovi vyhořel rodinný dům – jednoznačnou příčínou požáru byla nabíječka mobilu ponechaná bez dozoru.

 7. Milan Odpovědět

  Ten problém se spotřebou takto nevytahnuté nabiječky ze zásuvky je sice pravdivý, ale je mu dán poněkud vyšší duraz než by zasloužil. Takto nevytáhnutá nabíječka spotřebuje cca za 25,- Kč elektrické energie za rok. Požár není sice vyloučen, ale je velmi nepravděpodobný, na vstupu je ve většině umístěn odpor cca 3 Ohmy na 0,25 mW, který pracuje jako pojistka když se odběr v primární části zvýší nad 0,25 mW. Jako daleko větší, až kolosální problém vidím z hlediska ekologie Hybridní automobily, mají značku ELx a přitom mají spotřebu cca kolem 7 litrů, pokud zrovna nabíljí motorem na fosilní palivo. Většina majitelů se nabíjením do zásuvky vůbec nezabývá a jezdi převážně na fosilní palivo. Současně má spotřebu cca 2x vyšší než moje auto, a pritom má výhody v parkování, dalnice bez poplatku a vjezd do eko zón i když jedou na fosilní palivo, což lze hodnotit jako neoprávněnou výhodu až jako podvod… Navíc není povinnost hodnověrně dokládat (ne čestným prohlášením, ale neovlivnitelným zaplombovaným měřidlem) kolik ročně ujedou na fosil a na elektriku, cožby mělo být pro výhody rozhodující a limitující, je to takový malý podvod, možná dotace zámožného majitele, i když v ČR je víc než jisté, že i čistě elektrické vozítko ma někde svůj výfuk v podobě uhelné elektrárny či skladky jaderného paliva. Je třeba hodnotit v daleko širším aspektu a ne jen, že se EU napakluje na ceně vozu a zbytek je jim šumafuk. Cena elektrického auta je cca o 1 mega vyšší, než co stálo moje auto se spotřebou 3,5 l / 100 km. Prokazatelně nižší spotřeba bez výhod… Kdo to takto vymyslel by zasloužil Nobelovku za ofiko podvod…

 8. František Odpovědět

  Jediným domácím zvířetem v mé domacnosti je myš. A té bych zpravidla úmrtí přál, protože mi chodí na vánočky. Tuhle ji ohlodala celou…

  1. Aleš Odpovědět

   Ta moje na vánočku nemůže.Je přivázaná kabelem ke kompu.Nemám bezdrát./Vánočku taky rád/A ta spotřeba se mi taky nezdá.

 9. RF Odpovědět

  Z hlediska ohmova zákona R=U/I…..jinak řečeno, není možné aby měla nabíječka spotřebu el energie, neboť na straně zátěže není připojen žádný spotrebic v tomto případě mobtelefon.

 10. fouss1 Odpovědět

  Autor zapoměl ještě na jednu důležitou věc. Každému elektrickému spotřebiči se nejvíce škodí zapnutí – proudový náraz. Většina spotřebičů odchází z tohoto důvodu.

 11. bobo Odpovědět

  To co se tu píše v negativním smyslu je směs žvástů, až budete mít se spotřebiči zkušenost a bude Vám něco doma hořet tak to pochopíte.
  Všechno co není pod dozorem a není nutné aby bylo v provozu tak vytahovat ze zásuvky.
  Důležité je to hlavně přes noc, pokud máte hlásiče kouře které třeba zafungují když začne hořet jde to rychle.
  Už jste to mohli vidět v různých zprávách ,co všechno hořelo -konvice televize , pračka , mobil atd.
  Pokud byly zdroje a výrobky v plechu tak se to dalo tolerovat , v plastu ne !
  Většina lidí neví jak jsou dnešní zdroje konstruovány a že nejporuchovější součástka je elektrolytický kondenzátor má většinou životnost 2000hod u většinou levných výrobků ,tak se to dá lehce spočítat jak dlouhou může zdroj vydržet pokud je zapnutý neustále.

  1. Milan Odpovědět

   Souhlasím s vámi. Někteří lidé to pochopí až v okamžiku, kdy jsou u nich doma dříve hasiči, než oni.?

  2. Lubo Odpovědět

   Jak často si necháváte dělat revize zásuvek a spotřebičů?
   Častým vytahováním je můžete taky poškodit.
   Kondenzátor vysychá i bez napětí. Jeho živostnost tím, že je připojený nijak zásadně nezkracujete.

 12. Jiří Odpovědět

  Nabíječky s transformátory se už dávno nevyrábějí, některé spotřebiče nemají síťový vypínač a vytáhnout je ze zásuvky, která je za nábytkem je dost velký problém, nehledě na to, že spoustu spotřebičů budete muset znova nastavit. Mně to stačí při výpadku sítě.

 13. Bob Odpovědět

  Z pohledu životnosti samotných součástek zdroje je situace opačná. Jedná se o pulsní zdroj, který na vstupu usměrňuje proud do kondenzátoru. Každé zapojení zdroje neúměrně namáhá jak usměrňovací můstek, tak kondenzátory. Já proto pulsní zdroje (PC, laptop, USB nabíječka) ze sítě vytahuji co nejméně. Nezatížený zdroj se nezahřívá – nemá proč.

 14. Josef Odpovědět

  Mám jednoduché řešení.Používám prodlužovací kabel s více zásuvkami,která má centrální vypínač + vypínač pro každou zásuvku.Tam mám všechny nabíječky a po nabití jen vypnu přepínač dané zásuvky.A když chci mít jistotu a odcházím tak mohu vypnout i hlavní vypínač.

 15. František Odpovědět

  Nějaká míra rizika je při všem. Může vám bouchnout pneumatika? Může – a přesto jezdíte autem. Může se neotevřít padák, spadnout vám na hlavu kus skály, či strom? Dokonce je prokázáno, že lidé nejčastěji umírají v posteli – a přesto neznám nikoho, kdo by se tomuto riziku chtěl vyhnout tím, že raději spí „pro jistotu“ na židli.

 16. Petr Č. Odpovědět

  Autor má asi jen 15 let zpoždění. Dnešní nabíječky telefonů mají spínané zdroje a vyndavat je není třeba. Proto také vydrží násobky životnosti telefonů, max. se mění usb kabel.

 17. krakenax Odpovědět

  Statisticky je možné že vyhoříte od nabíječky ale ta pravděpodobnost je asi stejná jako úmrtí po očkování.

  1. krakenax Odpovědět

   Je otázka jestli je to reálně nabíječkou nebo přepětím v síti nebo jen napěťovou špičkou. Přepěťová ochrana pro nabíječky a veškerou elektroniku by měla být samozřejmostí.

 18. Pavel Odpovědět

  Díky GOOGLE TRANSLATOR přeložíte článek a dostanete zaplaceno. A co je vám po tom, jestli je plný nesmyslů. A takto to bylo i v tomto případě. nic víc, nic míň. Lepší než chodit na tři směny do háku.

 19. Milan Odpovědět

  Tak to jsem z toho jelen,jak může nabíječka která není napojená na telefon nebo tablet odebírat elektřinu a hlavně kam ji vypouští ?To by taky znamenalo,že když mám v zásuvce lampičku a ta není právě zapnutá protože je den a světlo,tak taky je odebíraná elektřina??

  1. Norty Odpovědět

   Odebírá, říká se tomu vlastní spotřeba…
   Pokud je tam transformátor, tak potřebuje napětí a proud = nějaký malý příkon pro to, aby sytil trafoplechy /lépe řešeno jeho magnetický obvod /, tvořilo se tam magnetické pole a aby transformátor vůbec principiálně fungoval. Proto se to transformátor jmenuje.
   Spínaný zdroj je novější obdobou, taky obsahuje transformátor….
   Pokud by to neodebíralo nic, bylo by to na Nobelovu cenu…
   Vypnuto = 0.
   Jak již tady někdo psal, při zapnutí, pokud není sinusovka v nule /spínání v nule/ tak vám to klidně napěťovou špičkou umře, hůře vyhoří..

 20. bobo Odpovědět

  Píšu ještě pro laiky a neználky,
  V podstatě samotná nabíječka stále zapnutá v síti není až taková hrozba ale v ve spojení s mobilem atd se stane že nefunguje automatika dobíjení Lion,Lipol a dalších baterií které dnešní zařízení obsahují.
  V podstatě jde o to že tyto baterie vyžadují nabíjení specifické pro tyto baterie a pokud dojde k poruše dobíjení tak se začne baterie přehřívat v nejlepším případě se jen nafoukne .
  V horším případě se přehřátím může roztrhnou explodovat a hořet- viz podobný problém u elektroaut.
  Kdo se chce podívat jak to dopadá , tak příspěvků je spousta .
  Ještě jsem zde četl že kondenzátory vysychají a stárnou i když není spotřebič zapnuty, ano ale jak které , zejména ty špatné kvality od nerenomovaných výrobců.
  Pokud je kondenzátor kvalitní vydrží bez provozu i desítky let ! v provozu kvalitní třeba 8000hod . Tady je rozhodující jak je hermeticky zapouzdřen .

  1. Norty Odpovědět

   Ano, je to jak píšete. Ale s těmi životnostmi – desítkami let u kondenzátorů bych byl opatrnější.
   To vydržely pouze ty staré modré a červené elity TESLA. Ty které mám v šuplíku, nebo je někde změřím mají kapacitu a ESR pořád supr. Opravuji přístroje a zařízení, kde jsou nafouknuté a vytečené elity každý den. Věřte, ani od Nippon Chemicon, nebo Rubycon nejsou už kvalitní….

 21. Martin Odpovědět

  Když už jsme u těch požárů – panelový dům, postaven v sedmdesátkách, el rozvody hliník a hořet začne nepoužívaná zásuvka za obývací stěnou. Moc nechybělo a nábytek v plamenech. Od té doby jednou za půl roku kontroluju všechny zásuvky a dotahuji vyhřáté dráty…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *