Proč nenechávat nabíječku v zásuvce

01_nabijecka

Mobilní telefony, počítače, tablety repasované notebookyrepasované notebooky jsou dnes již běžnou součástí našich životů. Připojování elektronických zařízení k nabíječkám je tak běžnou rutinou, kterou již děláme prakticky automaticky i několikrát denně. Celá řada lidí si potom tuto činnost zjednodušuje a adaptér má stále v zásuvce, např. u pracovního stolu. Kdykoliv pak potřebují nabít své mobilní zařízení, pouze je připojí ke kabelu. O tom, zda je to dobře, anebo špatně, se vedou časté spory a o důvodech panuje spousta mýtů. Jak je to tedy s adaptérem a jeho vytahováním ze zásuvky doopravdy?

Spotřebovává adaptér v zásuvce energii?

To nejdůležitější, co je třeba zmínit, je fakt, že i nabíječka ponechaná v zásuvce bez připojení zařízení, spotřebovává elektrickou energii. Není jí samozřejmě moc, ale také to není čistá nula. Záleží na konkrétní nabíječce, ale za den nepřesáhne množství spotřebované energie několik málo wattů. I kdyby byla nabíječka v zásuvce celý rok, za energii, kterou spotřebuje, zaplatíte maximálně několik málo korun.

Non-stop připojené nabíječce se také zkracuje životnost a je pravděpodobné, že si novou budete muset pořídit dříve, než by bylo třeba v případě, že jí používáte jen když opravdu nabíjíte. Na druhou stranu, nabíječka jen málokdy vydrží po celou dobu své teoretická životnosti, neboť dojde ke zlomení kabelu či jinému mechanickému poškození.

I když vás ale nabíječka v zásuvce finančně nezruinuje, pořád existují dobré důvody pro to, abyste jí ve chvíli, kdy jí nepoužíváte, ze zdi vytahovali.

02_nabijecka

Foto: Pixabay

Adaptér v zásuvce může být nebezpečný

Pokud je nabíječka v zásuvce, vždy existuje určité riziko zkratu a následného požáru. To se zvyšuje s tím, jak je adaptér starší a opotřebovanější. Ponechávat nabíječku v zásuvce pořád je tak poměrně riskantní vzhledem k tomu, že delší doba v síti znamená logicky vyšší riziko, a také kvůli tomu, že ke zkratu může dojít ve chvíli, kdy nejste nikde poblíž. Následky mohou být opravdu vážné.

Kabel trčící ze zdi je také velkým lákadlem pro domácí zvířata. Pokud se do něj rozhodnou zakousnout, může to pro ně znamenat zranění, v nejhorším případě i smrt. Případně může být výsledkem opět zkrat a požár.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.