03_stavba

Na co dát pozor před koupí pozemku

Chcete nové bydlení. Pozemek, na kterém si postavíte vysněný dům. To je samozřejmě pochopitelné. Nákup pozemku ke stavbě však nesmíte uspěchat. Naopak se o pozemek pečlivě zajímejte. Dnes si prozradíme, na co zejména pozor před koupí pozemku. Pojďme na to!

Ujistěte se, zda je pozemek opravdu ke stavbě

Základním počinem ve vašem bádání musí být, zda jde opravdu o stavební pozemek. A toto zjišťování nesmí být jen na bázi obhlédnutí pozemku a konstatování, že se zde něco postavit dá. Ne. Pozemek musí být vedený jako stavební v katastru nemovitostí. Do toho lze nahlížet i z pohodlí domova přes internet. využijte tedy tuto možnost a ověřte si, zda jde skutečně o pozemek určený ke stavění. Stejně tak musí být pozemek v takzvané zastavitelné oblasti, která je určený pro rodinné domy.

Inženýrské sítě na pozemku

Dále je důležité ujistit se, že jsou k pozemku vedeny všechny potřebné sítě. Jedná se zejména o elektrickou, plynovou a vodní síť, stejně jako i kanalizaci. To vše musí být na pozemku, respektive by mělo být. Každopádně je dobré vědět, co zde je a co není. Inženýrské sítě také musí být zkolaudované. To zjistíte z dokumentace k inženýrským sítím. Pokud se v této složité problematice neorientujete, není od věci zaplatit si rady konzultanta.

Věcná práva k pozemku či exekuce

Další věcí, kterou lze vyčíst z katastru, je určitě existence věcných břemen nebo zástavního práva na pozemku. Je-li pozemek tímto zatížen, bude vaše potencionální vlastnické právo omezeno. Stejně tak si prověřte, zda není na pozemku exekuce. Vše zjistíte na stránkách katastrálního úřadu.

Sklon pozemku

Věc, která by mohla výrazně ovlivnit cenu stavby, kterou chcete na daném pozemku uskutečnit. Jde totiž o klíčový údaj, který určuje cenu stavby. Svažitost neboli sklon by neměl být větší než 7 %. Optimálně je pak nejlepší pozemek bez sklonu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Sdílet

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

2 komentáře

  1. Miroslav Odpovědět

    To by mne zajímalo kde se v náhledu do katastru nemovitostí píše jestli je pozemek stavební a nebo ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *