Přírodní repelent pro lidi i zvířata: Zkuste jedlou sodu, tea tree olej i rozmarýn

byliny

Sezona klíšťat je v plném proudu. Pokud dáváte přednost přírodním repelentům, přinášíme pár tipů, jak ochránit svého chlupatého parťáka i sebe.

Pokud nechcete používat chemii, máte raději přírodní variantu v rámci ochrany před klíšťaty, tak vám poradíme, jak na to. Jak a z čeho vyrobit přírodní repelent? Než se pustíte do přípravy, tak mějte na paměti, že v tomto případě je třeba častější aplikace. Přírodní repelenty neúčinkují zpravidla tak dlouho, jako přípravky chemické. Ale zase jsou zdraví neškodné a můžete si je vyrobit doma.

Repelent ze sody a jablečného octa

V nádobě smíchejte ½ polévkové lžíce jedlé sody, 250 ml jablečného octa, ½ polévkové lžíce soli a 3 polévkové lžíce teplé vody. Promíchejte tak, aby vám vznikla směs. Tu přelijte do lahve s rozprašovačem. Aplikujte na nejvíce postižená místa, u psa a kočky za krk a uši. Pakliže jste objevili i jiná postižená místa, tak nastříkejte přípravek také tam. Po aplikaci chvíli počkejte. Poté srst důkladně pročešte hřebenem. Tento repelent funguje na blechy i klíšťata.

Repelent z rozmarýnu pro lidi i psy

Do hrnce nalijte 1 l vody a přiveďte k varu, poté nasypte do hrnce 100 sušeného či 200 g čerstvého rozmarýnu a krátce povařte. Hrnec odstavte, nechte vodu v něm vychladnout. Jakmile bude odvar studený, přidejte 1 lžíci vinného octa. Vše promíchejte a přelijte do lahve s rozprašovačem. Repelent skladujte v lednici. Používejte ho vždy, když se vypravíte do přírody. Je účinný pro lidi i psy coby ochrana před klíšťaty.

pes

Foto: Pixabay

Účinek tea tree oleje

Nejsnadnější způsob, jak ochránit svého čtyřnohého chlupatého parťáka. Pokud nechcete používat chemii, tak využijte účinek tea tree oleje. Stačí dát psovi pár kapek za krk a ke kořeni ocasu. Tea tree olej působí coby odpuzovač.

Zdroj: ireceptar.cz, dobrenoviny.sk, autor

Náhledové foto: Pixabay