Hlídejte svého psa, v létě mu hrozí přehřátí

pes

Parné dny mohou být utrpením nejen pro vás, ale i pro vaše domácí mazlíčky. Příliš vysoké teploty mohou mazlíčky pořádně potrápit, pes díky tomu může být až v ohrožení života. Hrozí jim nejen přehřátí, ale i dehydratace. Jak psům nejlépe ulevit?

Přizpůsobte aktivity

V době maximálních teplot zanechte vy i váš pes fyzických aktivit. Jakmile psovi stoupne teplota nad 39 stupňů, je s tím zpravidla zle. V době rizika přehřátí je možné udělat jen jednu věc. Je zapotřebí zchladit potní žlázy na tlapkách a vyhnout se rozpáleným místům jako je například asfalt nebo beton. Čím více je zem rozpálená, tím více se rizika sčítají.

Na procházky ráno nebo večer

Nejlepší je vzít vašeho psa na procházku brzy ráno, kdy zem není ještě tolik rozžhavená. Stejně tak je vhodná doba i večer. Během dne nabídněte psovi chladící podložku a dostatečný přísun čerstvé vody. Vodu měňte pravidelně a opakovaně, vždy je potřeba uhlídat její nezávadnost. Jakmile je voda teplá nebo plná hmyzu, misku s vodou co nejrychleji vyměňte. Umístěte ji vždy tam, kde je stín.

pes

Foto: Pixabay

Termoregulace

Psa v době léta zbytečně nestříhejte, nechte mu podsadu, tu je nejlepší vyčesávat. Srst nesmí být slepená. Jakmile skrze ní neproudí dostatek vzduchu, psa dostatečně neochladí. U vyložených chlupáčů můžete nechat srst trochu zredukovat, nestříhejte však pejsky zbytečně dohola. Zbytečně tím naopak přispějete ke zvýšení jejich teploty. Naháčům pro změnu pořiďte opalovací krémy.

Jak poznat u psů přehřátí

Pes je zpravidla dezorientovaný, jeho chůze je vratká. V momentě, kdy psa najdete v takto špatném stavu, hrozí mu zdravotní komplikace. Je třeba jednat včas. Pes může náhle zvracet a mít i horký čenich. Jakmile sliní a má otevřenou čelist, je to první známka přehřátí. Zpravidla začne i rychle dýchat.

Pokud máte možnost, psa ochlazujte na tlapkách, bříšku, anebo v jeho tříslech. Dbejte na to, aby k němu proudil studenější vánek. Psa v případě zhoršení stavu ovívejte a ochlazujte. Pomoci si můžete mokrou žínkou nebo vlhkým ručníkem, do kterého můžete psa zabalit. Vyhledejte, je-li to nutné, svého veterináře. Nenechávejte psa na pospas osudu. Pozor dejte i na rozpálená auta, v nichž může teplota stoupat i k 50 stupňům a výše. V nich hrozí riziko nejen přehřátí, ale i udušení.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/jak-ochladit-psa-v-lete/

https://living.iprima.cz/bydleni/pes-leto-prehrati-prvni-pomoc-krmeni-venceni

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.