Vyplatí se nahradit gril ohništěm? Toto jsou pro a proti

ohniště

Jestliže máte zahradu, nevyhnete se jistě v letních měsících ani pořádání zahradních party, na kterých nesmí chybět ani grilování masa, ani pohoda u ohně. Příprava masa na grilu nebo na otevřeném ohništi má svá specifika. Nelze ale říct, že jeden způsob je vždy lepší než ten druhý. I když dnes hrají grily jednoznačný prim, stále více se lidé začínají vracet i k ohništím.

Stejný cíl, odlišné provedení

Rozdíl mezi ohništěm a grilem je samozřejmě v přítomnosti otevřeného ohně. Ať už si ale pořídíte gril nebo otevřené ohniště, jistě se v obou případech naplní váš očekávaný sen v podobě šťavnatého steaku, na který se po celém dni hladovění určitě moc těšíte. Gril za vás kousek práce odpracuje, hodit do popela další kus dřevěného uhlí není nic složitého. Ohniště vyžaduje trochu více práce, má ale jiné výhody.

dřevo

Foto: Pixabay

Příprava masa na ohništi

Maso lze na ohništi připravovat několika způsoby. Nejzajímavější je vložení masa přímo na správně rozžhavené dřevěné uhlíky, to samozřejmě vyžaduje největší cvik. Využít lze ale i rošt nebo místo něj můžete použít vhodný litinový hrnec, ve kterém lze nad mírným otevřeným ohněm bez problémů i uvařit.

Vždy však bude třeba trochu cviku a také trpělivosti. Ne vždy se totiž podaří ihned získat žhavé dřevěné uhlíky, abyste na nich a v ohni mohli maso opéci. Pokud do toho všeho foukne i zlostně vítr, budete si muset držet nejenom své klobouky. Na druhou stranu, dřevo je palivo, které dává masu nejpřirozenější chuť.

U otevřeného ohniště se ve chvíli, kdy jsou dřevěné uhlíky připravené, příprava masa zkrátí o nemalou chvíli. Maso na něm můžete opékat v tuto chvíli téměř hned. Obecně můžete na ohništi vařit při velmi vysokých teplotách, kdy se vám maso uvaří během chvilky.

Společenský rozměr ohniště

Výhodou ohniště je, že si k otevřenému ohni můžete přizvat vaše přátele a Kruh, který společně utvoříte kolem ohně, spojí atmosférou všechny přítomné mnohem lépe než klasické grilování. Vaření na otevřeném ohni si můžete všichni více užít.

Navíc se u ohniště v době chladnějších večerů i dobře ohřejete. Při přípravě masa nad otevřeným ohněm získáte navíc i více světla, které vám umožní neomezeně dlouhé posezení v době letních večerů pod hvězdným nebem.

Pokud se rozhodnete pro otevřený oheň, rozhodně litovat nebudete. Venkovní ohniště lze vytvořit statické v podobě jámy na zahradě, tak si jej zakoupit v přenosné podobě. To má i tu výhodu, že ho můžete zakoupit v různých rozměrech a použít ho můžete kdekoliv se vám na vaší zahradě zlíbí. Navíc vám nezanechá ve vaší půdě žádné stopy.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/trend-vareni-ohniste-gril-zahrada-20230506.html

https://www.homelook.cz/zahradni-ohniste-v-mnohem-predci-krby-a-grily-jak-jej-vybrat/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.