Jak spolehlivě omezit plýtvání jídlem

nakupování

Plýtvání potravinami se netýká jen naší země, ale celého světa, alespoň tedy toho vyspělého. Bohužel ani vysoké ceny za potraviny, které se nyní citelně navyšují, zatím nezabrání plýtvání jídlem. Nejde ale jen o peníze, nýbrž především o ochranu naší planety. Více než třetina jídla v domácnostech končí nakonec v odpadkovém koši. Tyto zbytky jídla by přitom mohly nasytit zbytek hladovějící populace, včetně dětí v některých rozvojových zemích.

Expirace jako důležitý parametr

Velké množství potravin, které často zbytečně zahlcuje naše lednice, je křiklavým projevem naší nehospodárnosti a někdy doslova nenasytnosti. Slevové akce na nejrůznější potraviny lákají do obchodů stovky lidí, kteří se potom při nakupování potravin chovají doslova jako utrženi z řetězu.

Do nákupních košíků vhazují lidé mnohdy po desítkách kusů i zboží s krátkou expirací jen proto, že je ve slevě. Nakoupené zboží však nestihnou ve svých domácnostech během pár dní ani spotřebovat a většina takových potravin pak marně v koši, nebo se rychle zkazí bez toho, aby je někdo spotřeboval. Z toho plyne první pravidlo šetření jídlem: vždy kontrolujte expiraci a nakupujte pouze potraviny, u kterých si budete jistí tím, že je spotřebujete. V opačném případě budete pravděpodobně to samé zboží kupovat brzo znovu.

supermarket

Foto: Pixabay

Do obchodu jen s plným žaludkem

Nesmyslné nakupování probíhá často ve chvíli, kdy jsou lidé hladoví. Čím větší hlad mají, tím toho nakoupí více a nakoupí mnohdy i to, co vůbec nepotřebují. Lidé také nakupují často třeba dietní jídla v okamžitém rozhodnutí, že začnou jíst zdravě. To jim ale často není ve skutečnosti po chuti, a tak ho často zase vyhodí. Vyplatí se proto chodit nakupovat s předem vytvořeným nákupním seznamem.

Lidé by si měli před každým nakupováním uvědomit, v jaké míře hodlají nakupovat. Zdali nakoupené zboží odpovídá potřebám v jejich rodinách. Přesně nastavený systém a schéma vzorového nákupu neexistuje, lze však ale omezit nákup zbytečných potravin, které nevyužijete. Mějte seznam nákupu vždy při ruce. Buďte důslední, kreativní a začněte šetřit. Věřte, že vaše planeta vám to umí vrátit.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-prestante-s-plytvanim-potravin-usetrite-navod-jak-na-to-40409222

 https://www.tudlee.cz/blog/tipy-jak-snizit-plytvani-jidlem/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.