Litinové nádobí na celý život za určitých podmínek: Co nesmažit a proč je třeba provést speciální úpravu

pánev

Pokud máte nádobí z litiny, může vám sloužit prakticky po celý život. Avšak za podmínek, pakliže víte, jak s nádobím zacházet. Jsou potraviny, které nejsou vhodné pro litinové nádobí. Které to jsou?

Pokud máte litinové nádobí, tak jisté druhy potravin byste na tomto druhu neměli připravovat. Rovněž je zásadní provést speciální úpravu v případě litinové pánve. Prozradíme, co je třeba udělat a proč.

Nezbytná speciální úprava

Litinovou pánev je třeba upravit, aby vám sloužila a nedocházelo k připalování pokrmů. V první fázi je třeba pánev nahřát, postavit ji na varnou desku. Jakmile se železo rozehřeje, tak na něj dejte malé množství oleje. Olej neprská. Pokud by to dělal, tak pouze v případě, že by na pánvi byla voda. Jakmile je povrch rozehřátý, olej se poměrně rychle rozlévá a jak pozvolna stoupá na teplotě, začne se z pánve kouřit.

Je třeba, aby se nám olej trochu na povrchu připálil, neboť tak vytvoří homogenní vrstvu, tj. tmavé připáleniny. Je možné vidět, jak začíná tmavnout. A to je právě vrstva, která zabraňuje, aby se potravina přichytila k pánvi. Je to zkrátka takový přírodní teflon. Rozdíl oproti takto speciálně neupravené pánvi je snadno viditelný. Na neošetřené litinové pánvi je povrch matný a hrubý, tak na takto ošetřené je naopak vidět tenká, nahnědlá olejovitá vrstva. Pánev se leskne a je možné v ní vidět i odraz. Jedná se o molekuly oleje, které slouží jako přirozený odpuzovač vlhkosti a vody. A po nich vám bude jídlo krásně klouzat.

Na litinové nádobí nepatří kyselé potraviny

Pozor na to, že ne vše je možné smažit na litinové pánvi. Kyselé potraviny a litina k sobě opravdu nepatří. Kyselé potraviny odstraňují z litiny kovy, které se následně dostávají do pokrmu. Není tak ohrožena pouze kvalita nádobí, ale zdraví. Pro tyto případy je vhodné použít nádobí z nerezu.

ryba

Foto: Pixabay

Pozor na ryby, vejce a kořeněné pokrmy

Obdobný problém nastává také u ryb. Jde o to, že jejich specifická vůně se může později projevit u dalšího jídla. Rovněž bývá častým problémem připékající se kůže. Ryby proto připravujte v nádobí z dokonale nepřilnavého materiálu, kdy tak dosáhnete mnohem lepšího a kvalitnějšího efektu. Avšak bez problému lze připravit steaky z tuňáka. Naopak treska či losos nechají na vašem nádobí spoušť.

Na litinové pánvi byste neměli připravovat ani vejce, která se nikdy nebudou smažit rovnoměrně. Rovněž není dobré připravovat na litinovém nádobí kořeněná jídla, a to opět z důvodu, že litina má tendenci nasávat silné vůně.

Zdroj: ireceptar.cz, irozhlas.cz

Náhledové foto: Pixabay