Neničte mravencům mraveniště a raději jej přestěhujte

mravenci

Mravenci dokáží být ve většině případů užiteční, ale jindy také ne. Tyto pracanty každopádně mnohem raději vídáte v lese než doma na zahradě. Mravenci ale dokážou vyvíjet aktivity odpovídající tomu, že de-facto chovají často nezbedné mšice. Jejich sladké výměšky mravencům moc chutnají. Chov mšic pak provozují často i na vaší zahradě nebo doma aniž byste o tom věděli. A to se vám asi líbit nebude. Tyto nezvané hosty je tak lépe odstěhovat včas. Není přitom ale důvod ničit jim hned mraveniště. Odsunout je můžete i nenásilnou cestou. Jak?

Jak nejlépe pochytat všechny mravence najednou

Nachystejte na dno kameninového květináče slámu politou nesoleným masovým vývarem. Tato pochoutka je spolehlivě přiláká. Odtokový otvor ještě před tím ale plně uzavřete. S postupným nastěhováním mravenců počítejte zhruba v horizontu týdne. Mravence, kteří zalezou pod květináč, můžete potom pohodlně přesunout jinam.

mravenci

Foto: Pixabay

Co mravenci nesnáší

Mravencům můžete postavit do cesty i několik aromatických vůní. Nesnesou kupříkladu vůni citrusových plodů. Máte-li doma slupky od pomerančů nebo citrónů, rozložte je přímo na jejich domeček. Jakmile mravenci citrusy zbystří, dají se raději rychle na úprk. Hodit se vám může kromě citrusů i máta nebo pepř. Z ostřejšího koření klidně pak i chilli. Postřiky z těchto ingrediencí nanesete snadno na samý povrch mraveniště. Uvidíte sami ten fofr.

Použít můžete i mýdlový postřik. Zhruba jednu lžičku rozpuštěného másla smíchejte s eukalyptovým či mátovým olejem. Skvěle to funguje i v době, kdy se mravenci teprve zabydlují. Cestičky, kterými mravenci chodí, zasypte nejlépe mletou skořicí, majoránkou, hřebíčkem, nebo tymiánem. Použít můžete i ocet. Octový postřik vyžene mravence z mraveniště zpravidla rychlostí blesku. Jablečný ocet smíchejte se stejným množstvím vody. Postřikem z rozprašovače zažeňte nezbedné mravence pryč.

Někdy postačí i zbytek lógru z kávě. Chraňte své území za všech okolností včas. Lógr z kávy postačí posypat kolem cest. Mraveniště překryjte i vhodným mulčem. Vhodné jsou listy z rajčat anebo i kapradí.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/jak-se-setrne-zbavit-mravencu-v-zahrade-prestehujte-je-110802

https://www.nkz.cz/praxe/ekologie-priroda/mravenci-na-zahrade-jsou-nekdy-obtizni-navic-prenaseji-msice-zkuste-je

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.