Tipy, jak ušetřit teplo i peníze

Termostat

Období každodenního topení už je tady a spousta z nás přemýšlí, jak na topení ušetřit peníze i teplo.  Vyměnit nové radiátory za staré už asi nestihneme, stejně tak stará okna za nová. Ušetřit teplo se však dá i jinými způsoby a v dnešním článků se dozvíte, jaké to jsou. Představíme totiž několik tipů, které snad pomohou k tomu, abyste během topné sezóny i nějakou tu koruny ušetřili.

Nepouštějte teplo ven

Dostává se vám do bytu chlad z chodby skrze dveře nebo cítíte kolem oken závan chladného vzduchu?  Zkuste se na tato místa změřit a nepouštět zimu dovnitř a teplo ven. Pro začátek byste si mohli vystačit s těsněním u oken. Takové těsnění zakoupíte v každém hobby marketu. U dveří pak někdy stačí jen vyšší práh. Když navíc ještě na noc zatáhnete rolety nebo závěsy, teplo se v místnosti také bude držet déle.  Se závěsy je to ale složitější, neměly by překrývat radiátory.  Pokud totiž záclony nebo právě závěsy radiátor překrývají, teplo se do místnosti nedostane. Nedoporučuje se na radiátorech sušit ani prádlo.

Regulace tepla

Pro spokojené bydlení je udržování tepla zásadní, ale vzduch musí cirkulovat, takže i když je to v zimě mnohdy nepříjemné, větrat se musí také.  Ovšem jenom krátce a intenzivně. Okna tedy na chvilku otevřete dokořán a vytvořte trochu průvanu. Vzduch se vymění, ale teplo zůstane.  Pokud byste větrali dlouho třeba jen tzv. na ventilačku, zdi i vybavení domácnosti by se postupně začalo ochlazovat a museli byste vytápět byt znovu.  Dobré také je, pořídit se termostat a regulovat si teplotu v místnostech. Termostat bude udržovat v bytě přijatelnou teplotu po celý den a před vašim návratem domů, můžete teplotu nechat zvýšit. Naopak na noc zase nechat snížit, protože na spánek je ideální teplota okolo 16- 18 °C. Nemusíte ani ve všech místnostech topit stejně, pro každou místnost je vhodná jiná teplota. Třeba na chodbě nemusíte topit tolik jako v obývacím pokoji.

Vypínání se nevyplácí

Pokud se snažíte ušetřit tím, že topení vždy úplně vypnete, není to nejlepší řešení. Vychladlý byt se musí topit pak daleko intenzivněji a tím je větší i spotřeba. Jestliže bydlíte v bytovém domě, který je zásobován centrálně nebo přímo přes vlastní kotelnu, je dobré udržovat teplotu minimálně na 16°C.  Připlácíte si totiž za to, co protopíte navíc, ale toto teplo už máte většinou v ceně, tak proč nevyužít to, co už máme. U domů, kde se topí dřevem, je to samozřejmě snazší, protože si protopíte to, co chcete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.