S čištěním bazénu začněte včas: Jaro vám leccos usnadní a prodlouží koupací sezónu

bazén, čištění bazénu, jak si prodloužit koupací sezónu, koupání, bazén čištění

S čištěním bazénu začněte včas: Jaro vám leccos usnadní a prodlouží koupací sezónu. Koupací sezóna je průměrně dva měsíce v roce. Nepodceňte proto přípravu a mějte svůj bazén stále ve stavu, kdy do něj můžete rovnou skočit. Popularita zahradních bazénů stále strmě stoupá. Jejich počty rostou jak v České republice, tak ve světě. Ačkoliv nejsou dostupné žádné oficiální statistiky, výrobci a prodejci bazénů uvádí, že podle jejich odhadů disponuje bazénem v tuzemsku každý třetí dům se zahradou.

Jen v Evropě tak Česká republika zaujímá třetí příčku na pomyslném žebříčku – před ní je jen Španělsko a Francie. Pokud máte svůj vlastní bazén i vy, zjistěte, jak ho správně připravit na nadcházející sezónu, abyste ji využili na maximum.

Jak na úklid bazénu

Stejně jako při běžném úklidu v domácnosti, i v případě úklidu bazénu platí, že některé drobné úkony je lepší provádět denně, jiné týdně či měsíčně. Pokud byste vše odkládali na později, následné čistění by se vám znatelně protáhlo. Nemluvě o tom, že pokud v bazénu klesne odpad z vodní hladiny (listy, nečistoty, větvičky apod.) ke dnu, usadí se tam a i po následném odstranění může na dně bazénu zanechat nevzhledné skvrny.

Foto: Pixabay

Prodlužte si koupací sezónu na maximum

Pokud tedy ještě nemáte nakoupeno všechno potřebné vybavení pro čištění bazénů, měli byste vyrazit do obchodu, ať jste na příští koupací sezónu připraveni. Zaměřte se zejména na síťku na čištění bazénu (pomůže vám sbírat nečistoty z hladiny) a na bazénový skimmer (filtruje vodu z bazénu a přitom sbírá nečistoty), bazénový kartáč (hravě s ním vyčistíte stěny i dno bazénu od řas a nečistot – při čištění postupujte směrem k hlavnímu odtoku) a bazénový vysavač (odstraňuje nečistoty, které se nepodaří odfiltrovat). Na jaře bývají tito pomocníci levnější než v létě, takž je třeba toho využít.

Abyste zajistili bezpečné a čisté prostředí bazénu (bez řas, bakterií a mikrobů), je vhodné si opatřit ještě speciální čističe bazénů a potřebné chemikálie. Podcenit byste neměli ani význam testovacích sad. S jejich pomocí dokážete určit, zdali se ve vašem bazénu nemnoží nebezpečné bakterie, nebo v něm není naopak příliš chemikálií. Hlídat byste měli zejména pH vody, hodnoty vápníku, chlóru a alkality.

A koupete se v teplíčku…

Máte-li pocit, že kvůli dvěma měsícům koupací sezóny nemá smysl si bazén a vše potřebné pořizovat, zkuste se zamyslet nad připojením tepelného čerpadla pro ohřev vody. (Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud bazén rovněž zastřešíte.) Koupací sezóna se vám tak prodlouží o několik měsíců.

 

Zdroj: https://eshop.chemservis.eu/odzimovani-bazenu/, https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/zanedbany-bazen-vas-pripravi-o-cas-i-penize-je-cas-na-odzimovani.A090429_123121_hobby-zahrada_bma

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.