Co neopomenout při výběru podlahy? Myslete na funkčnost, údržbu, typ místnosti

podlaha

Ať už máte postaven vlastní dům, nebo rekonstruujete byt, tak je výběr vhodné podlahy neoddělitelnou součástí bydlení. Podlaha má vliv nejen na estetiku každého interiéru, ale také dokáže určit, zda prostor vypadá útulně, prostorně či stísněně. Na co myslet při výběru podlahy?

Zaměření se na funkčnost

Při výběru podlahy je třeba si promítnout celkové situace, tj. kolik místností máte, kam chcete položit podlahu, kdo a jak jednotlivé místnosti používá, zda máte malé děti, domácí zvířata, jakožto i to, jak často čistíte podlahu. Tento úvodní sumář je důležitý, neboť v případě domácích zvířat a menších dětí je lepší zvolit typ podlahy, který se snadno čistí a udržuje. Některé podlahy nejsou vhodné pro alergiky. Opatrnost je na místě při výběru syntetické podlahy, která uvolňuje dráždicí plyny astmatiky.

Stejně tak v případě nejen dětí, ale také seniorů, je dobré zvolit protiskluzový typ podlahy, abyste zajistili bezpečnost. Protiskluzová podlaha rovněž tlumí nárazy a skýtá komfort. Současně by měla umožnit i snadný pohyb různým pomůckám, jako jsou chodítka, popřípadě invalidní vozík.

Volba dle typu interiéru

Před pořízením podlahy se rovněž zamyslete nad tím, k čemu bude v daném interiéru sloužit, jaké aktivity se v něm dějí, byť i některé neplánovaně. Jde o to, že například v kuchyni je nutné počítat s tím, že se zamastí, sem tam něco vyleje, nadrobí, tudíž je vhodná podlaha, která je odolná a snadná na údržbu. Stejně tak by neměla klouzat. Ideální je vinyl.

místnost

Foto: Pixabay

Myslete na údržbu a domácnost jako celek

Pokud se v domácnosti rozhodnete pro vícero druhů podlah, tak se nejprve podívejte na dům či byt jako celek. Platí zde pravidlo, že v jedné domácnosti by na podlahu neměly být použity více než 3 materiály. Rovněž pamatujte i na pravidelnou údržbu. Například dlaždice se dají snadno čistit. Dřevěné podlahy navodí hřejivou a útulnou atmosféru, ale musí se občas přebrousit a nalakovat.

Zdroj: homebydleni.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay