Co dělat, když si myslíte, že soused netopí podle předpisů

komín

Obtěžující vytrvalý kouř ze sousedova komína nebývá nic příjemného. Nedá se větrat ani dýchat. Co s tím?

Topná sezóna pokračuje

Výkyvy teplot bývají v brzkých jarních měsících poměrně běžné. Znáte to sami, jednou je zima, podruhé léto. Pokud ale váš soused topí z komína se kouří jako o závod a obtěžuje tím svoje okolí, je čas zakročit. Hustý černý dým, který zaplaví zpravidla nejen okolí domu, ale při otevřeném okně i váš interiér, je rozhodně důvodem k obavám. Dovnitř vnikne často poměrně velké množství zplodin během několika málo okamžiků. Jak se můžete proti těmto sousedovo neřestem postavit?

komín

Foto: Pixabay

Zplodiny z mokrého dřeva

Jakmile budete mít podezření, že soused topí ze surovin, které tento závažný problém způsobují, je na čase vydat se k sousedovi. Pokud dal soused přednost palivu, které není určené pro jeho kotel nebo je jinak nevhodné, není divu, že se z komína valí tak černý dým. Takové zplodiny, třeba ty z pálení mokrého dřeva, obsahují zpravidla i hodně škodlivých látek. Vždy bude zapotřebí najít příčinu. Zkuste to zprvu v dobrém a o dýmu z komína si se sousedy promluvit. Je docela možné, že dřevo není jen dobře proschlé, a tudíž i hůře hoří. Soused si to možná ani neuvědomuje a bude při nápravě spolupracovat.

Spalování schvaluje i obec

Jakmile ale soused vybočí z řady a nechce s tím nic dělat, je na čase jednat. Ovzduší v obci nesmí být úmyslně znečištěno a zakazuje se pálit vše, co způsobuje odpad, zápach, nebo i plyn, které vnikají na sousední pozemky. Co přesně jde sousedovi z komína, může kontrolovat samotná obec. Majitelé jsou v případě porušení předpisů při spalování povinní svoje prohřešky tak rychle napravit. V opačném případě jim hrozí pokuta až ve výši 50 000 korun.

Jakmile nevhodný materiál spaluje navíc viník, který dostal na kotel dotaci, může obec požadovat vrácení částky za porušení standardních předpisů. Úplně jiná situace nastává ale v době, kdy se jako viník prokáže právnická osoba. V tu chvíli je nejlepší obrátit se přímo na Českou inspekci životního prostředí. Ta by měla provést podrobnou kontrolu a při zjištění porušení předpisů ze strany právnické osoby hrozí pokuta až ve výši 10 milionů korun.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/jak-je-to-s-kourem-z-kominu-a-kdy-soused-zachazi-uz-opravdu-daleko/

https://www.prozeny.cz/clanek/mate-bezohledne-sousedy-vime-jak-se-muzete-branit-48417

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.