Špaldová mouka je stále populárnější. Jaká jsou její specifika

špalda

Špalda, která je příbuzná pšenici, ječmenu a žitu, se v pekařských produktech v podobě mouky objevuje v poslední době stále častěji. Obsahuje na rozdíl od normální pšenice poměrně velké množství vlákniny a menší množství lepku. Nedá se však říci, že by byla pro alergiky na lepek zcela vhodná. Pokud ji zkonzumujete menší množství, udělá vám v žaludku rozhodně menší zlo než obyčejná pšeničná mouka, ale za bezlepkovou ji považovat rozhodně nelze. Jaká jsou její další specifika?

Seznamte se se špaldovou moukou

Hlavním znakem pro špaldovou mouku je její typicky hnědá barva s jemně oříškovou chutí. Dají se z ní připravit jak slané, tak i sladké pokrmy. Nahradit ji můžete za pšeničnou mouku zcela bez obav. Hodit se vám bude například při přípravě buchet, muffinů, koláčů, perníku, ale i pizzy, nebo knedlíků.

Ze špaldové mouky lze upéct i dobrý pecen chleba. Vhodná je na zahuštění polévek či různých druhů omáček. Nemusíte se proto bát, že by právě její konzistence pozměnila výrazně všechny tradiční chutě. Špaldová mouka je zdravá, ale poněkud dražší.

špalda

Foto: Pixabay

Využití špaldy a špaldové mouky

Oproti běžně kupovaným moukám si za špaldovou mouku trochu více připlatíte. Počítat je nutno ale i s tím, že se její pružnost při přípravě těsta zcela vytratí. Není po zapracování těsta tak pružná jako je normální mouka, s tím je potřeba dopředu počítat. Na druhou stranu obsahuje poměrně velké množství živin, bílkovin i minerálů. Jemná a lehce oříšková chuť vás potom spolehlivě dostane.

Ze špaldových zrn si můžete připravit i báječné špaldoto, neboli špaldové rizoto. Rýži lze totiž bez problémů nahradit jemně oříškovou špaldou. Dodá rizotu nezapomenutelnou chuť, jemnou konzistencí ohromí nejednoho vášnivého gurmána. Ze špaldy lze připravit také praženou náhražku kávy anebo ji lze využít i jako vhodnou sladovou přísadu do piva.

A jak je to s pěstováním

Budete se možná divit, ale špalda je velmi odolná, poradí si i se slabšími mrazy. Můžete ji pěstovat kdykoliv a kdekoliv. Není vůbec náročná. Nepřízeň počasí jí rozhodně nevyvede z míry.

Navíc je i ekologická, při pěstování má pozitivní vliv na naše životní prostředí. Není nutné ji chránit před škůdci či jinými nezvanými hosty chemickými látkami ani pesticidy podobně jako je tomu u běžných obilovin. Tam, kde obyčejná pšenice mnohdy nepřežije, špalda s úspěchem vyroste. Trochu menší výnos není pro drobné pěstitele důležitý. Tak s chutí o pěstování špaldy.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/rozdil-spaldova-psenicna-mouka/

https://www.ochutnejorech.cz/blog/spaldova-mouka

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.