Poznej svého nepřítele: prach v domácnosti

prach

V každé domácnosti se vyskytují ony hromady malých částic nejrůznějších nečistot. I když nejsou na první pohled často viditelné, způsobují lidem zdravotní komplikace. Alergici ví o tom své. Co všechno je o prachu třeba vědět?

Prach je nepřítel

Prach usazený na policích, pod postelí, na okenním parapetu či ten poletující, který se často třpytí ve svitu slunečních paprsků. Řada z vás by byla asi mnohem raději, kdyby slunce v tu chvíli ani nevyšlo. Ne vždy se nám chce do úklidu s tímto zákeřným prevítem jménem prach. Nevzhledné šedé částice se shlukují v neforemné chomáče, které se rozlezou zpravidla kamkoliv se jen podíváte. Uklidit prach je potom téměř nadlidský výkon.

prach

Foto: Pixabay

Co je prach?

Prach tvoří směs různorodých látek, které mohou mít organickou i anorganickou povahu. Mezi organické prvky patří například pyl, drobky nebo mrtvý hmyz. Anorganická povaha prachu se často týká i škodlivých látek jako jsou například částice uvolněné z lakovaného nábytku či nečistoty z koberců apod. Příliš vysoká koncentrace prachu potom dráždí nejen oči, ústa, ale i nos. Často se pak dostaví i kýchání, slzení, nebo v horších případech i dráždivý kašel či dušení.

Složení prachu závisí vždy na konstrukci i využití prostoru v domě. Záleží také na čistotě okolí, ve kterém denně trávíme svůj volný čas. V průmyslové čtvrti bude mít prach vždy jiné složení než prach v domě ve venkovské čtvrti. Ale i když se právě tam může zdát, že bude mít prach nízkou koncentraci, opak může být pravdou.

Prach vnáší do obydlí také zvířata, ty mohou způsobovat rozvíření velmi jemných částic prachu. Odumřelé buňky, kousky kůže či línající srst také poletují vzduchem, aniž bychom si toho v běžném životě všimli. Nejenom zvířata, ale i lidé jsou samozřejmě producenty stále se tvořícího prachu.  Do vzduchu se denně uvolňuje jeden až dva gramy našich mrtvých kožních buněk. Přecházením z jedné místnosti do druhé tuto odumřelou kůži roznášíme po celém bytě.

Pozor na okna

Prach do bytu se často vnese dovnitř i díky otevřeným oknům. Jde o prach například z komínů, z výfukových plynů od aut apod. Jindy si prach přineseme na své obuvi. Nejjemnější částečky prachu se zprvu usadí a při opakovaných procesech se shluknou do větších prachových částic, které chaoticky poletují vzduchem. Částice, které víří vzduchem, zpravidla přilnou ke všem typům povrchu, obzvláště ale tam, kde je povrch chladnější. Jedná se například o rámy oken, obrazy, stěny apod.

Prach v místnosti stoupá spolu s teplým vzduchem, nejčastěji tedy zhruba uprostřed místnosti, kde je nejtepleji. Klesá zpravidla až poté, kdy je v místnosti chladněji a drží se často poblíž dlouhých nevytopených zdí. To je tedy prach, jeden z největších domácích nepřátel.

Zdroje informací: https://institutzdravehobydleni.cz/dum-a-stavba-zdrave-bydleni/skodlivy-spolubydlici-prach/

https://bydleni.magazinplus.cz/1573-proc-se-vam-doma-tvori-prach-sotva-ho-utrete-a-tipy-co-s-tim.html

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.