Máte rádi kvalitní wasabi? Vypěstovat si ho můžete i doma

wasabi

Patříte mezi milovníky ostřejších chutí na vašich talířích? Pak ani chvíli neváhejte a vypěstujte si palčivě výraznou chuť wasabi i u vás doma. Mít doma japonský křen s ostrou chutí na jazyku se vyplatí, nejedná se totiž jen o doplněk stravy, nýbrž o všelék. Doplňte si svoji gurmánskou sbírku i vy. Jak na to?

Pravá wasabi pasta není nic levného

Obarvený křen, který se za wasabi skrývá, najdete téměř na každém rohu. Ostrá a štiplavá chuť sice chybět nebude, za to originalita bude na bodu mrazu. Dnes na trhu seženete i produkty, co jsou pouze imitací wasabi. Gurmáni a protřelí milovníci japonského sushi ví o chutích wasabi nejvíc. Uchlácholit se imitovanými chutěmi křenu se zkrátka nedají. Takové hon wasabi zase patří mezi ty nejlepší, není ale zároveň ani nejlevnější. Vypěstujte si proto wasabi doma buď přímo ze semínek nebo z čerstvých mladých sazenic.

Wasabi ze semínek

Kdo na sklizeň wasabi příliš nespěchá, může se sázením semínek začít někdy až kolem podzimu. Nechat wasabi pořádně zakořenit vyžaduje někdy poměrně dost času. Aby se wasabi dobře dařilo, je zapotřebí k jeho zdárnému růstu silný kořenový systém. Jedině tak může mít rostlina dobrou chuť.

wasabi

Foto: Pixabay

Sadba z mladých sazenic

Na výsadbu z mladých sazenic počítejte vždy s dostatkem místa. Sazenice vám mohou vyrůst nejen do úctyhodné výšky, ale i do šíře. Pro zasazení vyhledejte spíše stinná místa. Wasabi nepřelévejte, jakmile kořeny rostliny zahnijí, úrody se nedočkáte. Rostlinu ale kropte pomocí rozprašovače několikrát denně. Pozor si tak dávejte i na různě plísně a houby, které mohou plody rostliny zahubit.

Wasabi odolá teplotám

S ranními mrazíky si příliš velkou starost dělat nemusíte, wasabi odolá i mrazíkům, a to až do -12 stupňů Celsia. Zde je potřeba se naopak vyhnout spíše slunečním paprskům, rostlina je často úplně nesnese.

Zatočí s bakteriemi, plísněmi i kvasinkami

Ne nadarmo se říká, že jde o přírodní antibiotikum. Zatočí s nemocemi dříve, než řeknete švec. S první úrodou však nepočítejte dřív než za dva roky. Z úrody můžete využít jak listy, tak i řapík. Aby rostlina dosáhla plné rozmanité chuti, je třeba na růst nikdy nespěchat. Poctivá péče se vám o rostlinu vždy v dobré obrátí.

Zdroje informací: https://hobby.instory.cz/3264-vypestujte-si-pikantni-wasabi-doma-poradime-jak-na-to.html

https://www.nasezahrada.com/wasabi-vypestujte-si-sve-vlastni-wasabi/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.