Muchomůrka červená: Je skutečně tak jedovatá?

muchomůrka

Muchomůrka červená, latinsky Amanita muscaria, patří mezi nejvíce nápadité prašivky, které najdeme v hojných počtech převážně ve smrkových a březových lesích. Je typická svým nachově červeným až oranžovo bílým kloboučkem, který nás dokáže často doslova svést svým pohledem. Magicky přitažlivá je i její plodnice, která má na sobě zvláštní nápadité kruhy. Muchomůrka červená je přitom jedovatá, ale současně i léčivá. Hodit se může právě třeba na vaše bolavé klouby.

Jak je to s jedovatostí muchomůrky

Pro mnoho lidí je muchomůrka červená symbolem jedu, ve skutečnosti však nejsou fatální otravy známy. Muchomůrka červená obsahuje vcelku zanedbatelný obsah muskarinu, tedy látky, která se nachází ve smrtelně jedovatých muchomůrkách. Obsahuje ale i muscimol, který vyvolává stav poruchy vědomí a halucinace.

V dřívějších dobách proto používali domorodci muchomůrku červenou k navození stavu omámení při svých rituálech. Odvar, který z muchomůrky požili, bylo možné vylučovat močí, kterou schraňovali později do nádob a využívali i k lovu ve vzdálených tundrách.

Jedovatá vlastně příliš není

V dobách našich předků často sloužila i k hubení much. Ve starých venkovských chalupách věděli, jak na to. Klobouky muchomůrek máčeli předkové často v mléce nebo oslazené vodě a muchomůrky potom zasypávali ještě cukrem, což mělo přilákat otravný hmyz. Mouchy se poté staly díky omámení snadnou kořistí. Sály totiž sladkou šťávu na oknech starých domů a v ní byl obsažen právě i jedovatý toxin muskarin, na který později některé mouchy samy rychle umíraly.

muchomůrka

Foto: Pixabay

Muchomůrka červená v lidovém léčitelství

Lidé muchomůrku červenou v minulosti užívali poměrně často, především na střevní potíže, obzvláště pak při křečovitých stavech. Její léčivé účinky bylo pak možné uplatnit i při revmatismu, epileptických záchvatech, tzv. tanci sv. Víta a dalších stavech, které byly doprovázeny náhlými, škubavými pohyby.

Raději neriskujte

Tato houba má především halucinogenní účinky, díky tomu vás po požití může provázet i nemalá nevolnost. V dnešní době najde uplatnění při léčbě různých neurologických stavů, Parkinsonovy nemoci, nebo dokonce při léčbě roztroušené sklerózy. Tinktura z muchomůrky červené se může dobře hodit i na bolavé klouby. Mazání mohli předkové též upotřebit i při artróze. Nic z toho ale neznamená, že byste měli vyrazit do lesa a hned si jich několik nasbírat. To by byl přece jen velký risk.

Zdroje informací: https://primanapady.cz/clanek-29647-je-krasne-neji-se-co-je-symbol-vsech-prasivek-muchomurka-cervena-vlastne-prilis

https://living.iprima.cz/zahrada/muchomurka-cervena-zajimavosti-jedovata-houba-droga-muchomurka-zelena-nejjedovatejsi

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31325463/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.