Jak zajistit, aby se vám v sudu nelíhli komáři?

sud

Využívání dešťové vody pro zalévání záhonů je přirozeným způsobem jejího využití. Dělali to tak naši předci a dnes je návrat k tomuto způsobu zalévání propagován jakožto příspěvek k ochraně životního prostředí a také k finančním úsporám. Oboje samozřejmě dává smysl, voda je drahá, tak proč nevyužít tu dešťovou, která je zdarma. Stejně tak platí, že každá úspora energie stejně jako vody snižuje poškozování životního prostředí kolem nás. Řada lidí, která se rozhodla vydat touto cestou, ale brzy narazí na to, že dešťová voda, kterou mají v sudu pod okapem se stává líhní komárů nebo prostředím plným nevzhledných řas. Jak tomu zabránit?

Slunce nebo stín?

K tomu, aby se z vody v sudu na vaší zahradě nestala líheň otravných komárů, postačí dodržování několika jednoduchých pravidel. Předně je třeba si uvědomit, že pro komáry je sud s vodou ideálním prostředím pro kladení vajíček. Jde totiž o stojatou vodu. Ne všechny sudy s vodou jsou pro komáry lákavé stejně. Komáři kladou vajíčka především do vody, na kterou svítí slunce. Umístěte proto svůj sud s vodou někam do stínu.

sud

Foto: Pixabay

Pravidelnost a důslednost jako cesta k úspěchu

Komáří vajíčka potřebují na vylíhnutí deset dní od nakladení. Dbejte proto na to, aby se voda v sudu vyměnila každých deset dní. V ideálním případě jednou za tuto dobu sub zcela vyprázdněte a vyčistěte jej octovou vodou. Tak spolehlivě zlikvidujete i komáří vajíčka, která by přece jen vypuštění sudu přežila. Výhodou je, že tento postup zlikviduje také řasy, které ve stojaté vodě rychle a ochotně rostou.

I když se výše uvedené může zdát jako zbytečná námaha, neboť jde přece jen o vodu na zalévání, opak je pravdou. Jednak se zbavíte nepříjemných komárů, kteří by vám jinak kazili pobyt na zahradě, a jednak omezíte riziko toho, že budete své záhony zalévat vodou s obsahem plísní, nebo jiných choroboplodných zárodků, které mohou napadnout i vaše rostliny.

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.