Jak správně připravit karamel

karamel

Karamel je již dávno známou pochoutkou, kterou dobře znaly i naše praprababičky. Obyčejný cukr, který se pomocí zahřívaní nad plotnou přivede k postupnému varu, je ve formě karamelu dobře známý pro svoji lahodnou chuť a široké možnosti využití jakožto poleva na poháry, nebo ve formě oblíbených karamelek. Ani jeho domácí příprava není nikterak složitá.

Cukr a teplo rovná se karamel

Jak bylo uvedeno, základním prvkem při výrobě karamelu je teplo. Právě jeho působením se cukr změní v karamel. Při zahřívání začne cukr v určitou chvíli hnědnout, je to přesně ta fáze, kdy je nutné cukr ještě více míchat dřevěnou vařečkou, aby se nám ke dnu hrnce nepřipálil. Cukr musí získat jantarovou, přesto ale čirou barvu.

Při míchání je nutné zbavit se případných hrudek a cukr míchat tak dlouho, než se úplně rozpustí. Takto připravený karamel lze plnit do připravených forem či nádobek, eventuelně se k němu může za horkého stavu přilít trochu smetany, která karamel dostatečně zahustí a vznikne tak hmota na přípravu oblíbených tradičních bonbonů, tzv. karamelek.

Ke směsi také můžete ke konci přidat špičku másla, která se samozřejmě rychle rozpustí, a ještě o to více podtrhne jedinečnou chuť karamelu.

karamel

Foto: Pixabay

Jak karamel využít

Kromě přípravy polev a karamelových bonbonů lze karamel využít například i jako náplň do dortíků. Zkaramelizovaný cukr se smetanou a trochou másla nechte vychladnout v chladničce, smíchejte takto připravenou směs s bohatě našlehanou šlehačkou a vznikne vám nadýchaný krém, kterým lze plnit báječné větrníky, na které si všichni pamatujeme z našeho dětství.

Karamel je možné také osolit. Vznikne vám tak stále populárnější a lahodný slaný karamel, který lze také použít na jako polevu na dorty či na poháry apod.

Zdroj informací: https://www.skrblik.cz/navod/jak-udelat-karamel/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.