Švába nezabije ani useknutá hlava, ani jaderná válka

Šváb

Švábi v domácnosti nebo v komerčních prostorách jsou pochopitelně velkým zlem. Člověk se jim snaží vyhnout velkým obloukem. Při zajištění vhodných podmínek se ale tito živočichové dokážou rychle množit a páchat nepříjemné škody. Jsou navíc maximálně odolní. Dokonce dokážou přežít i v případě, že se jim usekne hlava. Mnozí lidé tuto skutečnost považovali za mýtus, nicméně vědci hovoří vcelku jasně.

Člověk bez hlavy samozřejmě nepřežije

K zajímavým závěrům došli vědci oslovení magazínem Scientific American. Šváb podle nich přežije dokonce jadernou válku. K tomu, abychom objasnili fakt, že přežije i bez hlavy, potřebujeme jako příklad samotného člověka. Jak jistě všichni víme, člověk bez hlavy nepřežije, a to kvůli masivnímu krvácení a ztrátě krevního tlaku. Navíc lidé dýchají pomocí nosu a úst. K dýchání pochopitelně potřebujeme mozek. Stejně tak jsou v hlavě všechny smyslové orgány a přijímáme jejím prostřednictvím potravu. Prostě nepřežijeme.

Švábi to mají prostě jinak

Entomolog Joseph Kunkel popsal situaci pro zmiňovaný časopis vcelku výstižně. Konkrétně řekl následující: „V jejich těle nenajdete takové krevní řečiště, jaké znáte. Švábi mají otevřený systém, v němž je mnohem menší tlak.“ Jinými slovy, hlava dokáže žít klidně oddělená od těla i několik týdnů. Krevní tlak podobný tomu našemu prostě organismus švába nemá.

Švábi

Švábi: Foto Pixabay 

Nekontrolovatelné krvácení u švábů neexistuje

Jsou to inteligentní zvířata. Poté, co se oddělí hlava od těla, samotné tělo se zatáhne a žádné masivní krvácení nepřichází. Dýchají navíc průduchy, které jsou rozeseté po celém těle. Když mu chybí ty na hlavě, vystačí si s těmi na těle. Rozvod kyslíku navíc není ovládán mozkem, což je další výhodou švábů. Když se takto šváb zraní, zaleze a žije. Později ho většinou napadne nějaký virus nebo bakterie, nicméně žije.

Dál žije i samotná hlava

Další pozoruhodné zjištění. Kunkel situaci popisuje takto: „Několik hodin dokáže pohybovat tykadly, dokud jí nedojde energie.“ Problém tkví jen v tom, že se šváb bez hlavy nenaučí n ničemu novému. Alespoň k něčemu tak hlavu nezbytně potřebuje.

Zdroje info: scientificamerican.com, bio.umass.edu

Šváb: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.