Jaká postel je lepší? S roštem, nebo bez?

postel

Pří výběru postele se většina lidí zaměřuje na matraci. Nesmírně důležitý, a přitom nespravedlivě přehlížený ale je i rošt postele.

Roštem se rozumí část postele, na kterou se pokládá matrace. Právě díky roštu k ní proudí vzduch, což prodlužuje její životnost. Matrace v postelích bez roštu tudíž dříve navlhnou, a to jim rozhodně nesvědčí. A jejich uživatelům už vůbec ne. V nevětraných matracích se, jak je známo, daří roztočům, kteří stojí za vznikem nepříjemných alergií. To ale není jeho jediná funkce. Ještě větší vliv rošt má na správnou polohu těla při spánku, a tudíž i jeho kvalitu.

Druhy roštů

Na trhu se setkáte se dvěma druhy roštů, a to pevnými a polohovacími. Pevné mohou být lamelové, nebo látkové. Ty pevné na rozdíl od roštů látkových, které většinou tvoří jeden celek, zaručují pružnost a prodyšnost matrace. Další rozdělení roštů je na výklopné a polohovací.

Výklopné a polohovací

Postele disponující úložnými prostory bývají vybavené rošty výklopnými. Vyklápět se dají buď zepředu, nebo ze strany. Rošty polohovací pak lze, jak prozrazuje jejich název, polohovat. Podepřít jimi je přitom možné nejenom záda, ale i nohy, což prospívá křečovým žilám i srdíčku. Polohovací rošty se dále dětí na manuální a elektrické. Zatímco ty manuální se ovládají ručně, ty elektrické na dálkové ovládání.

Jaký rošt zvolit?

Pokud na posteli hodláte jen a pouze spát, zřejmě pro vás bude dostačující rošt pevný. Jiné to však je, pokud před spaním třeba čtete. Pravidelně by si nohy měly dávat do vyvýšené polohy dávat i nastávající maminky. Polohovací rošt je pro tyto případy ideální. Na trhu se setkáte i s luxusními rošty, které je možné nastavovat do různých poloh. Je pak na uživateli, aby si vybral, která pro něj bude nejpohodlnější.

Jaký rozměr?

Dalším parametrem při výběru roštu je jeho rozměr. Při jeho volbě vycházejte z rozměrů postele, pro kterou je rošt určen. Standardní jsou rošty 90 × 200 cm (vybírejte třeba na e-shopu https://eco-matrace.cz/) a 80 × 200 cm pro jednolůžko a 140 × 200 a 160 × 200 cm na dvoulůžka. Na trhu ale najdete i rošty 120 × 200 cm, 180 × 200 cm či 200 × 200 cm. Další velikosti si zřejmě budete muset nechat vyrobit na zakázku. Odborníci nicméně doporučují do manželských postelí před jedním velkým roštem upřednostnit rošty dva.

Na co dále myslet?

V hledáčku vašeho zájmu by měl být i počet lamel. Kvalitní rošt jich má minimálně 28. Čím více lamel rošt má, tím tělu poskytuje lepší oporu. Také byste měli dobře zkombinovat rošt s matrací. Tyto dvě komponenty musí být kompatibilní. Ne všechny matrace se na rošty hodí. Například ty boxspringové patří výhradně na pevný podklad. Tyto matrace totiž nejsou kvůli své vysoké hmotnosti moc tvárné. Informaci, na jaký typ podloží se daná matrace hodí, vám poskytne její výrobce.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.