Jak se starat o zahradu v době sucha

02_zahrada

Sucho je čím dál tím častějším návštěvníkem našich končin a letní období se v průměru stávají stále suššími. To má samozřejmě celou řadu důsledků. A nemusíte být zrovna hydrogeolog nebo politik, aby se vás tyto důsledky osobně dotkly. Stačí, abyste měli u svého domu zahradu, a i vy budete muset hledat způsob, jak se se suchem nejlépe vyrovnat. Jak se tedy k zahradě chovat ve chvíli, kdy opět udeří letní sucha?

Vybírejte rostliny pečlivě

Příprava na suché období začíná už ve chvíli, kdy si vybíráte květiny na zahradu. Nevysazujte rostliny příliš náročné na přísun vody. Nejen, že v období sucha budou trpět a pokud uschnou pak vám budou kazit vzhled zahrady, ale navíc budou brát tolik potřebnou vláhu i ostatním rostlinám. Mezi nenáročné rostliny, která mají na zahradě své místo patří třeba divizna, trvalka nebo třeba častec.

01_zahrada

Foto: Pixabay

Dešťová voda a zalévání

Dešťová voda je pro každého majitele zahrady vzácnost. Pokuste se jí proto co nejvíce zachytit. Používejte k tomu podzemní i nadzemní nádrže, sudy nebo jakékoliv další nádoby. Při zalévání používejte vodu chytře, zalévejte pouze pokud je to opravdu potřeba a také přímo u rostlin. Pro zalévání si vybírejte spíše podvečerní hodiny, kdy nedochází k takovému odparu a ztrátám vody.

Trávník jako lupič vody

Trávník spotřebovává velké množství vody. Tím, že trochu omezíte sekání, dokážete jeho spotřebu přece jen o něco snížit. Trochu delší trávník dokáže totiž opět snížit odpar. Při sekání trávníku také ponechte trávu na místě, nesbírejte jí. Posekaná tráva je zdrojem živin o vody. Mulčovací kůra v okolí rostlin má také velmi pozitivní efekt na zadržování vláhy.

I těchto pár jednoduchých triků a pravidel může napomoci tomu, že vaše zahrada obstojí a vydrží i opravdu suché léto bez úhony.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.