Která část dne je pro zalévání zahrady nejlepší

zalévání

I taková činnost jako je zalévání zahrady má svá pravidla. Nejde přitom jen o množství používané vody. Stejně důležitý je i čas zalévání. Kdy je to tedy nejlepší?

Zalévat ano, ale…

Zahradu je v době tepla i sucha třeba více zavlažovat, nezalévejte ji však pokud možno ve večerních hodinách. Nahráváte tak pouze slimákům a ostatním plžům, kteří vám úrodu jen ničí. Tuto hrubou chybu zahrádkářů zná přitom jen málokdo.

Vyvarujte se této chyby dřív, než bude docela pozdě. Nevhodnou dobou zalévání můžete snadno přispět i ke vzniku nechtěných plísní a houbovitých chorob. Nadměrné vlhko totiž škodí nejen lidskému organismu, ale i vašim rostlinám.

zalévání zahrady

Foto: Pixabay

Ranní sprška prospěje

Jste zvyklí zahradu zalévat večer, kdy zem je ještě rozpálená? Slimáci i plži vylézají ale nejraději právě večer, tedy v době, kdy není takové horko. Velmi rychle se chopí vaší čerstvé zeleniny, zvláště pokud je navíc i pěkně orosená. Aktivita stoupá s příchodem večera, jakmile se zešeří, nastává jejich čas, kdy mohou začít s hodováním své kořisti. Nepohrdnou listy rostlin ani mladými výhonky zeleniny. Hojný počet slimáků dokáže v nevhodnou dobu zlikvidovat vše, co jim přijde do cesty.

Rosit ano, ale brzy ráno

Čím dříve svoji zahradu zalijete, tím lépe. Bez pořádně vlhkých listů se nebude na vaší zahradě plžům tolik líbit. Nezalévejte proto zahradu večer, ale pouze ráno. Ranní vlhkost k večeru již docela vyschne, což aktivním slimákům příliš radost neudělá. Ušetříte navíc rostliny i teplotního šoku. Studená voda, která dopadá na rozpálené listy, může úrodu poškodit, navíc dochází k prudkému odpaření a tím i ke ztrátě vody. Pro slimáky se tyto oslabené rostliny stávají o to snadnější kořistí. Nedejte jim proto šanci, chraňte svoji úrodu včas.

Zahradu zalévejte ráno, nejlépe odraženou dešťovou vodou. Jedině tak neutrpí vaše zahrada teplotní šok. Zásoby dešťové vody můžete sbírat kupříkladu i do odstavených sudů poblíž vaší úrody.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/choroby-skudci/hruba-chyba-pri-zalevani-zahrady-kterou-dela-vetsina-zahradkaru-vyhnete-se-ji

https://www.modernizahrada.com/jak-zalevat-zahradu-pravidla-spravneho-zalevani/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.