Kousek Středomoří u vás doma: pěstujte olivovníky

olivovník

Za bohatou úrodou oliv se nemusíte vypravovat až do jižních krajů. Tuto stále zelenou dřevinu stříbřité barvy si můžete vypěstovat bez problémů i u vás doma v truhlíku přímo na terase. Nádechem středomořských chutí i vůní vnese do vašeho domova kouzlo dálek. Nenechte si ujít tento nevšední zážitek a vneste do vašeho domova trochu středomořské atmosféry.

Olivovník jako bonsaj

Venkovní olivovníky sázejte přímo do lehké hlinitopísčité hlíny. Dejte pozor na přemokření, tento druh dřeviny totiž nesnese příliš velké vlhko. Sucho a chladnější vzduch je pro olivovník značka ideál.

Pěstujte olivovník ale i přímo do květináče. Je třeba přitom vychytat místo, kde se bude olivovníku nejlépe dařit. Větrné místo mu nevadí, dostatek čerstvého vzduchu je však zapotřebí. Ve volné půdě snese minimální teploty až k mínus 10 stupňům Celsia.

olivovník

Foto: Pixabay

Jak často zalévat

Jak již bylo naznačeno, olivovník téměř vůbec nezalévejte. Nechte půdu jen mírně navlhlou, v žádném případě nesmí dojít k přemokření. Uchovejte olivovník raději na sušším a chladnějším místě. V období zimy pamatujte i na nános sněhu, díky nadměrné vlhkosti by mohlo snadno dojít k odumření kořenů, mějte vlhkost stále pod kontrolou. V době častých srážek nechte olivovník raději v prostorech, kde je sucho.

Plody olivovníku

Ve srovnání s plody vypěstovanými přímo ve Středomoří budou plody vypěstované na zahradě nejen menší, ale chuťově i méně výrazné. Olivovníky pěstované pak doma budou sloužit spíše jako okrasné bonsaje. Smiřte se proto s tím, že jejich úroda nebude nikterak bohatá.

Zdroje informací: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/olivovnik-jak-jej-pestovat-v-kvetinaci-i-venku

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-olivovnik.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.