Otužování vs. horké koupele: Co je jednodušší si dopřát doma

koupelna

Otužování vs. horké koupele: Co je jednodušší si dopřát doma. Ledové sprchy a otužování v zamrzlém rybníce praktikuje čím dál pestřejší škála odvážlivců. I proto je důležité hovořit o faktorech, které je třeba zohlednit, pokud s otužováním začínáme. Ne pro každého je totiž ledová koupel vhodná. Záleží na mnoha faktorech: na ročním období, věku či zdravotním stavu. Možná zjistíte, že je pro vás přínosnější koupel v horké vodě.

Zdravotní benefity horké i ledové

Začněme otužováním. V čem je pro nás ledová voda prospěšná? Stimuluje nervová zakončení, podporuje činnost plic. Posiluje lymfatický a imunitní systém. Pyšní se skvělými účinky na hormonální systém. Otužováním docílíte zvýšené tvorby beta-endorfinů, které pomáhají v boji s depresemi.

Horká sprcha nebo koupel redukuje množství bakterií na pokožce. Přispívá k regeneraci svalů, a tak podporuje flexibilitu a uvolňuje zatuhlé svalstvo. Praktikováním horkých koupelí dochází ke snížení hladiny cukru v krvi. Tím horká koupel pomáhá v boji proti diabetu. V neposlední řadě je horká voda skvělou formou, jak pročistit dýchací cesty a zbavit se kašle nebo nachlazení.

Vana

Foto: Pixabay

Co na to ajurvéda?

Z pohledu učení ajurvédy se doporučuje horká voda pro tělo a studená pro hlavu. Horká voda není vhodná pro mytí očí a vlasů. Ideální teplota vody závisí na mnoha faktorech. V první řadě záleží na věku: mladším lidem se doporučuje studenější voda, starším prospěje horká koupel.

Víte, jaký princip dominuje vaší tělesné konstituci? Pokud patříte mezi osoby typu pitta nebo vás trápí onemocnění tohoto druhu, doporučuje se studená voda. Naopak lidé s typem kapha a váta by měli zvolit horkou vodu. V případě vážných nemocí jako epilepsie byste se měli vyhnout extrémům a upřednostnit mírné teplotní rozmezí.

Záleží také na denní době: v ranních hodinách ajurvéda upřednostňuje studenou sprchu. Během večerních hodin, kterým dominuje princip váta, je pro tělo prospěšnější horká koupel. Pomáhá relaxovat a připravit tělo i mysl na spánek.

 

Zdroj: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/2780-otuzovani-v-ledove-vode-pro-posileni-imunity-i-psychiky, https://radiozurnal.rozhlas.cz/jak-zacit-s-otuzovanim-chladne-sprchy-a-otuzovani-vzduchem-pro-zacatek-staci-8393726

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.