Inteligentní dům je standard. Odpovídá na vysoké ceny energií

Loxone

O chytré domácnosti jsem si povídal se šéfem české pobočky Loxone Pavlem Lískovcem. Elektro a technologie ho bavily od dětství. Později dokončil střední školu v oboru elektroinstalace se zaměřením na silnoproud. Přestože se po škole od oboru na chvíli vzdálil, technologie ho nepustily a v roce 2016 nastoupil jako Partner Coach (specialista pro chytré domy) do Loxone v Českých Budějovicích. I díky jeho práci se původem rakouská společnost Loxone pevně usadila na českém trhu automatizace budov a stala se jeho lídrem. Pavel Lískovec rostl s firmou – začal vést další Partner Coache a školil instalační partnery. Na konci roku 2019 se stal technickým a obchodním ředitelem Loxone CZ s tím, že se stále více zaměřoval na zakázky ve velkých komerčních a rezidenčních budovách. Od července 2022 je vedoucím českobudějovické pobočky.

Pod pojmem „chytrá, inteligentní domácnost“ si často představíme ovládání hlasem, ovladače na barevná světla a různé blikající krabičky. Proto možná bereme chytrou domácnost a její prvky jako něco zbytného – kdo má peníze na hraní si s domem, tak to dělá. Ale my něco takového nepotřebujeme.

Dnešní možnosti jsou jinde. Inteligentní ovládání od Loxone je běžnou součástí řady projektů. Domácnost je pak méně náročná na manuální úkony, zajišťuje maximální bezpečí a přináší nemalé úspory. A pořízení se neprodraží. Pavel Lískovec, manažer českobudějovické pobočky Loxone, vysvětluje přednosti automatizace domácnosti.

Loxone

Foto: Se svolením Pavla Lískovce

Takže v chytrém domě se systémem Loxone nenajdeme chytré vychytávky, které často vidíme v reklamách?

Dnešní novostavby rodinných a bytových domů v sobě mají samy o sobě spoustu technologií. Mluvíme o více okruzích osvětlení, žaluziích s elektrickým pohonem, systému vytápění, klimatizaci, rekuperaci a tak dále. To všechno je potřeba nějak ovládat. Už tak máte na každou z těchto technologií samostatné tlačítko, termostat, případně ovladač nebo aplikaci. To, co je nám běžně prezentováno jako super vychytávka, je často jen další dílek do skládačky složitého ovládání, které zaměstnává a bere čas. U nás na to jdeme jinak.

Proč?

Máme cíl řízení budov co nejvíce zjednodušovat. A tím lidem ulevit od stovek a tisíců malých rutinních úkonů. S Loxone se 90 % technologií řídí automaticky. Ne jak se jim zachce, ale na základě potřeb a požadavků obyvatel, aktuálních podmínek a jednorázového přednastavení. A zbylých 10 %? Člověku samozřejmě musí zůstat pocit, že může mít kdykoli domácnost pevně v rukou a cokoli přenastavit. Na to bohatě stačí jedno intuitivní, unifikované tlačítko v každé místnosti a jedna aplikace na vše.

Loxone

Foto: Se svolením Pavla Lískovce

Můžete uvést konkrétní příklad?

Tak třeba vytápění. Pro každý pokoj si uživatel nastaví jeho ideální teplotu a časové rozmezí. Třeba v obýváku má být dané teploty dosaženo nejprve ráno od 7:00 do 7:30, kdy děti snídají u pohádek před odjezdem do školy. Pak se topení ztlumí, protože doma nikdo není. Ale jakmile se v půl čtvrté odpoledne vrátíte domů, čeká na vás opět příjemně vyhřátý obývák. Žádné štelování termostatu nebo čekání ve svetru, až se domácnost opět vyhřeje.

Ale co když se někdo náhle vrátí dříve nebo musíte s nemocným dítětem zůstat doma? Stejně budete muset teplotu ladit.

Nikoli. Od toho jsou v domácnosti senzory přítomnosti. Přestože podle kalendáře nemá být nikdo doma, systém upřednostní informaci ze senzoru a začne místnost natápět. A tak je to ve skutečně inteligentní domácnosti se vším. Světlo se rozsvítí jen tehdy, když přijdete do místnosti. Když odejdete, zhasne se. V zmíněném tlačítku je schován senzor vnitřního klima, tudíž se ventilace spustí jen tehdy, pokud je v místnosti vyšší vlhkost vzduchu než obvykle. A takto bych mohl dlouze pokračovat.

Ale přeci jen, co nějaké funkce, které způsobí „wow efekt“? Lidé ho očekávají právě od různých smart vychytávek a gadgetů. Někomu to může chybět.

Samozřejmě to je hlavně o osvětlení. Už jen když přijdete večer do obýváku a sama vám naběhne krásná scéna vytvořená LED světly, třeba s barevným podsvícením… Když provádíme návštěvníky showroomem, často je zaujme noční režim. V ložnici je absolutní tma, ale jakmile sundají jednu nohu z postele, rozsvítí se tlumené světlo, které je neoslní, nikoho dalšího nevzbudí, zároveň však umožní se zorientovat. Takto se pak rozsvítí v každé místnosti, kam vstoupí, takže je doprovodí až na toaletu. Jistě zaujme i budík přirozeným světlem, kdy se v daný čas ráno vytáhnou žaluzie.

Dále mohu zmínit audio – když vstoupíte do místnosti, může se sám spustit váš oblíbený playlist nebo rádio. Díky Intercomu můžete komunikovat s návštěvou u dveří přes mobilní aplikaci, ať jste kdekoli. Největším „wow efektem“ je ale hlavně to, že se skoro všechno děje samo, bez našeho přičinění.

Každopádně aplikace nabízí spoustu možností…

Jistě. To nejlepší je na ní ale to, že máte celý dům v kapse. Kdykoli a odkudkoli máte přehled o tom, co se doma děje, jaké technologie běží a neběží… Zkrátka dokonalý přehled. Můžete také z kanceláře otevřít branku kurýrovi s balíkem. A jakýkoli problém doma nastane, dostanete do mobilu notifikaci s informacemi a můžete zasáhnout.

Je chytrá domácnost bezpečná?

Doufám, že ten filmový mýtus o inteligentní domácnosti – zabijákovi je dávno zbořený… Ale teď vážně. Obrovskou výhodou je, že veškerá nasbíraná data z domácnosti jsou uložena lokálně, přímo v řídicí jednotce. Neputují nikam na cloud, takže je nemůže nikdo zneužít. Jinak lze říct, že Loxone je zabezpečen podobně jako vaše internetové bankovnictví. Ochrana je skutečně silná, ale pokud někomu řeknete heslo, máte problém.

A co bezpečnost ve smyslu zabezpečovacího systému?

Zabezpečení s Loxone nezůstává u zavolání bezpečnostní agentury. Spustí se nesnesitelný alarm, světla se rozblikají, žaluzie vytáhnou… Dům zkrátka dělá všechno proto, aby vetřelce odehnal a nenechal mu ani chvíli klid na „práci“. Pokud jedete na dovolenou, dům simuluje vaši přítomnost tím, že nahodile na chvíli rozsvítí v některé z místností nebo vytáhne a stáhne žaluzie. Chráníme i před haváriemi. Pokud například záplavový senzor zaznamená únik vody z pračky, ihned o tom víte. Případně se přívod vody sám zablokuje, čímž zabrání větším škodám.

Loxone

Foto: Se svolením Pavla Lískovce

Tolik výhod… Ale je chytré ovládání skutečně něčím nezbytným?

Jsme přesvědčení, že jde o nový standard pro automatizaci domů a budov. I proto jsme dnes již součástí řady projektů rezidenční výstavby největších českých developerů. Technologií v budovách už nikdy nebude méně. Buď se tedy smíříme s tím, že nás stále více zaměstnávají, nebo je automatizujeme a dostaneme pravý komfort, bezpečí a úspory.

Řadu lidí hned napadne, kolik to stojí. Jde o dostupné řešení?

Záleží samozřejmě na rozsahu elektroinstalace. Jedna věc je cena za komponenty, poté je cena za práci. Základ komponentů je řídicí jednotka za 15 530 korun. Cena pak roste s velikostí instalace, v průměru se pohybuje ve vyšších desítkách tisíc korun. Co je důležité – to není cena navíc. Nahrazuje jednoúčelové systémy v běžné elektroinstalaci. Plus/minus tak zůstáváme na nule. Kdokoli si může zkusit zdarma navrhnout vlastní elektroinstalaci v online konfigurátoru chytrého domu. Může zvolit i mezi novostavbou nebo využitím bezdrátové technologie v případě rekonstrukce či modernizace. Hned získá přehled o získaných funkcích a orientační ceně.

 Pavel Lískovec

Foto: Se svolením Pavla Lískovce

Nové technologie často lákají na udržitelnost a úspory. U některých je to pouze marketingové lákadlo. Jak se k tématu stavíte?

Je to další z důvodů, proč Loxone považujeme za standard. Odpovídá a reaguje na problémy současnosti. V dobách pokračující energetické krize může automatizace přinést nemalé úspory například za vytápění tím, že se zkrátka nikdy netopí zbytečně. To stejné s osvětlením. Ušetří i energii za klimatizaci tím, že ve správný čas zastíní pokoje a nenechá domácnost přehřát. Naopak v zimě nebrání paprskům zadarmo vyhřívat interiér.

Zároveň systém počítá s rostoucím zájmem o fotovoltaiku a elektromobilitu. Vlastní elektrárnu lze snadno integrovat do systému, stejně jako nabíječku. Vytvoří komplexní energetický management domácnosti, který pomáhá řídit elektřinu maximálně efektivně. V současnosti je Loxone schopný automaticky řídit i nakupování elektřiny na spotovém trhu tak, abyste ji měli co nejlevnější, ale zároveň jí měli dostatek.

Takto dnes v praxi běžně umí domy fungovat a počítat úspory v desítkách procent. Náš systém je připravený na budoucnost. Je to parťák na celý život, ne něco, co musíte každých pět let vyměnit.

Děkujeme za rozhovor!

Zdroje info: Autentický rozhovor, https://www.loxone.com/cscz/https://www.loxone.com/cscz/ 

Náhledové foto: Se svolením Pavla Lískovce

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.