Chov parmičky čtyřpruhé: Jak se starat o tuto skvělou rybičku

Parmička

Akvarijní rybka parmička čtyřpruhá si získala mezi akvaristy velkou oblibu. Latinský název pro tuto rybku je Capoeta tetrazona. Její domovinou je Sumatra, Borneo i Thajsko. V Evropě se poprvé objevila kolem roku 1935. Z několika forem byla cílevědomým výběrem jedinců s širokými příčnými pruhy na těle vytvořena forma, jejíž čerň je slita do jedné nebo několika černých skvrn s mechově zeleným odleskem. A od toho se odvinul název „parmička černopruhá“.

Jak poznat pohlaví parmičky?

Rozdíl pohlaví je dobře rozpoznatelný. Co se týká samotného tvaru, má samička více zaoblené bříško. Barevně je také pohlaví dobře rozpoznatelné, sameček je v dospělosti výrazněji vybarven, než samička. Velikost této ryby se v dospělosti pohybuje mezi 5 – 7 cm.

Čistá voda je základ a nutnost

Parmička čtyřpruháParmička čtyřpruhá vyžaduje ke svému kvalitnímu životu křišťálově průzračnou vodu mírně kyselé reakce (pH 6,5 – 6,6). I celkem malé znečištění vody (např. zvýšený obsah dusíkatých látek nebo mléčný zákal) může mít za následek zdravotní problémy. Velice často bývají postiženy zánětem žaber. Proto je nezbytně nutná pravidelná údržba akvarijní nádrže a výkonná filtracevýkonná filtrace. Teplotní rozmezí by se mělo pohybovat mezi 20 – 26 °C.

Lepší je hejno parmiček

Tyto rybky vytvářejí v akváriu početná společenstva, která musíme respektovat. Osamocení jedinci se necítí dobře. Při chovu parmiček čtyřpruhých musíme brát v potaz, že není vhodné souběžně s nimi mít v akváriu závojnatky nebo skaláry (a jiné dlouhoploutvé ryby), jelikož parničky tuto okrasu rybkám rády okusují. Další zajímavostí u této rybky je, že odpočívá hlavu dolů.

Parmička

Foto: Se svolením PEUKER Akvaristik

Jakou parmičkám připravit potravu?

Parmičky všeobecně se živí zooplanktonem nebo potravou na dně akvária. Přijímají potravu živou i sušenou, ale i krmivo uměle připravenéuměle připravené, jako jsou například granule nebo vločky.

Akvárium s parmičky by mělo být hustěji osázené rostlinami, jelikož ryby odkládají jikry i ve společném akváriu. Určitě bychom neměli při osazování akvária rostlinamiakvária rostlinami zapomenout na houštinu jemnolistých rostlin.

Zdroje info: rostlinna-akvaria.cz, novinky,cz

Náhledové foto: Se svolením Zooshop XXL

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.