Tipy, jak ochránit matraci a prodloužit tím její životnost

Matrace

Staráte se o svou matraci a pravidelně ji čistíte, obracíte a chráníte před poškozením? Díky několika činnostem můžete životnost své matrace prodloužit. Dodržujete je všechny?

Matrace si zaslouží tu nejlepší péči

Luxusní matraceLuxusní matrace si zaslouží luxusní péči. To je bez diskuze. Jak ovšem taková špičková péče vypadá? Skládá se z několika základních kroků. Čím dříve si je osvojíte, tím lépe.

Jak často měnit matraci a jaká je její průměrná životnost?

Životnost matrace se pohybuje v rozmezí od sedmi do deseti let. Na její stav má totiž vliv celá řada faktorů. Například hmotnost jejího majitele, to, jak moc se během spánku potíte, a v neposlední řadě i to, jak je s matrací zacházeno. Pokud máte vedle postele přírodní doplňky do ložnicepřírodní doplňky do ložnice, určitě víte, že když na ně zapomenete, začne se na nich držet prach. Nejinak je tomu i s matrací – nezapomínejte na ni.

Jak vybrat chránič matrace a k čemu slouží

Účinným způsobem, jak ochránit matraci a prodloužit tím její životnost, je chránič matrace. Jedná se o praktický doplněk do každé ložnice, který položíte navrch na matraci. Podložka na matraci je elastická, pratelná a její součástí jsou popruhy s jejichž pomocí ji přichytíte k matraci. Nepropustný chránič je vhodnou volbou do domácností s malými dětmi i pro seniory.

Perte pravidelně potah matrace

Kromě chrániče by měl být součástí každé matrace také potah, protože tím je zvýšena ochrana matrace. Do něj se totiž matrace zapne a je tak účinně chráněna před znečištěním. Jak prát potah? Pravidelně a na 60 °C, abyste jej zbavili veškerých nečistot a roztočů.

Matrace

Foto: Shutterstock

Když chcete spát v ještě větším pohodlí, sáhněte po vrchní matraci

Víte o existenci vrchní matrace? Někdy se ji též říká topper a skutečně vypadá jako matrace. Tato vrchní matrace se položí na tu původní a poskytne vám ještě větší pohodlí. Topper slouží také jako účinná ochrana a prodlouží tak životnost vaší matrace.

Jak předcházet zápachu matrace a jak s ním zatočit?

I přesto, že svou matraci chráníte, může se stát, že smrdí. Zápach matrace může být způsoben přílišným nočním pocením, ale i třeba vylitým ranním čajem. Abyste nechtěnému zápachu předcházeli, nezapomeňte, že matrace potřebuje občas otočit, ale také vyklepat, vysát a provětrat.

Jak větrat matrace? Jednoduše je popadněte a během letních dní je nechte na pár hodin stát na balkoně. Zápach můžete utlumit také použitím sody. Jednoduše matraci posypte, nechte působit a poté vysajte. Soda je totiž známá tím, že spolehlivě pohlcuje pachy.

MatraceFoto: Shutterstock

Jak vyčistit matraci, aby byla jako nová

Čištění matrací se věnujte pravidelně. K jejich údržbě používejte vysavač se speciálním nástavcem. Neexistuje totiž lepší způsob, jak se zbavit roztočů. Není-li matrace znečištěna, není potřeba ji ošetřovat hadrem. Ovšem v případě, že se vyskytne krev na matraci nebo si všimnete skvrn od potu, opět vám pomůže soda a také prášek na praní. Aby ale nevznikla po mokrém čištění plíseň na matraci, nechte ji pořádně proschnout, než si do ní opět lehnete.

Luxusní ložnice si zaslouží nádhernou a opečovávanou postel

Aby vaše ložnice byla opravdu luxusní, musí být luxusní také vaše postel a matrace. Dodržováním několika jednoduchých zásadDodržováním několika jednoduchých zásad docílíte toho, že budete usínat na svěží matraci, jejíž životnost bude vaší péčí ještě více podpořena. Všimněte si, že tipy pro zařízení dokonalé ložnice vždy zahrnují postel a to, jak vypadá, proto ji poskytujte zaslouženou péči.

Ať už se ve vaší ložnici vyskytuje latexová, pružinová nebo pěnová matrace, všechny si zaslouží špičkovou péči a pravidelné čištění. Nezapomínejte na něj.

Zdroje info: cistedrevo.cz, curem.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Shutterstock

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.