Jak připravit svoji domácnost na mimořádnou událost

lahev

I když se nenacházíme v přímé válce, stále je nutné mít na paměti situaci, která se odehrává jen několik stovek kilometrů od hranic naší České republiky. Mnoho lidí si přirozeně klade otázku, jak se zajistit v případě, že nějakou krizovou situaci bude potřeba řešit i u nás. Přípravu na možnou krizovou událost se určitě vyplatí natrénovat, nebo si alespoň zajistit naplnění těch nejzákladnějších potřeb.

Na co se připravovat a proč?

Situace na Ukrajině není jedinou krizí, po světě průběžně vznikají další a další krize. Připravovat se na mimořádné situace je určitě správné a logické. Nemá smysl vyhrocovat situaci a zajímat se o to co dělat, kdyby vypukla jaderná válka. Tu by nejspíš nikdo nepřežil, protože odveta druhé strany by byla okamžitá a stejně ničivá.

Na místě je spíše otázka, co dělat a jak se bránit reálným dopadům kybernetickým útokům, které nejsou ze strany Ruska vyloučené. V takových případech by mohlo dojít třeba k výpadku elektřinu na dobu několika dní. Na takovou situaci nebudete nikdy připraveni, pokud si nikdy nepoložíte otázku, která se může nyní zdát z říše „co by kdyby“. Nikdy nebudete připraveni, pokud jí nezodpovíte a nezačnete se opravdu připravovat.

konzervy

Foto: Pixabay

Může dojít k výpadkům vody, platebních systémů nebo přerušení dodávek základních potřeb

Dostatek vody je jednou z potřeb, kterou bude vaše rodina potřebovat jako první.  Zásobujte se proto dostatkem vody. Na osobu počítejte alespoň s dvěma litry vody na den, pokud si máte udržet trochu pohodlí, tak pět.  Čtyřčlenná domácnost proto na tři dny potřebuje asi kolem 60 litrů vody. Vodu uskladňujte v temnu a suchu, jedině tak vám nejdéle vydrží. Pokud plníte vodu do velkých barelů, je potřeba ji po čase vyměnit.

Bez jídla se dá vydržet poměrně dlouho, hladovění však nevysvětlíte těm nejmenším. Mějte proto zásoby jídla po ruce. Jídlo na tři dny bez problému uchováte ve vašem špajzu, nebo větší krabici. Nakupte jídlo, které lze připravit hned, bez jakékoliv zdlouhavé přípravy, počítat musíte i s tím, že nepůjde po dobu tří dnů proud.

Hotovost peněz je dalším důležitým bodem, jak zajistit váš chod domácnosti. Ať vám účet zablokuje hacker, nebo si nebudete moci peníze vybrat, je důležité je mít u sebe doma. Částka peněz by měla být alespoň ve výši vašeho měsíčního platu.

Zdroje informací: https://www.moderni-sebeobrana.cz/jak-pripravit-domacnost-na-mimoradnou-udalost.html

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-pripravit-domacnost-na-krizovou-situaci-78897

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.