Únor je ideální pro řez jabloní a hrušní při dodržení některých podmínek

Jarní řez jabloní a hrušní představuje jeden ze základních a nejdůležitějších úkolů při péči o ovocné stromy. Tento řez je nutný k udržení zdravého stromu, poskytuje lepší osvětlení uvnitř stromu, podporuje větší vyvážený růst a umožňuje větší úrodu díky soustředění energie právě do hlavních vybraných větví. Ideálním časem pro provádění brzkého jarního prořezu je klidně již únor, ale musí být splněné základní podmínky.

Pravidelný časně jarní řez

Pokud chcete, aby váš strom rostl zdravě, je nezbytné, abyste každý rok prováděli jarní řez. Konkrétně u jabloní a hrušní by však název být bez nadsázky zimní řez, protože se doporučuje provádět klidně již v období ledna až února.

Důležitá je hlavně teplota

Klíčovou podmínku, kterou musíte splnit pro úspěšný únorový řez jádrovin, jsou odpovídající teploty. Ty by měly být alespoň několik dní nad nulou, aby nepanovaly kruté mrazy. Včasný začátek těchto prací umožňuje stihnout potřebné úkony ještě před rašením stromů, což je pro jádroviny velmi důležité.

Technika jarního řezu jabloní a hrušní

Nejprve je třeba odstranit všechny poškozené, suché a mrtvé větve, aby se udržela zdravá struktura stromu. Pak je třeba strom zkrátit tak, aby byl vyvážený a aby nedošlo k přílišnému zatížení jedné strany stromu. Odstraňte také všechny nežádoucí jednoleté výrosty, které jsou uvnitř koruny nebo jsou příliš slabé, aby se mohly výrazněji podílet na tvarování koruny a plození ovoce.

Všechny větvičky, které jsou delší než 15 cm, by měly být zkráceny na polovinu, aby se vyrovnal tvar stromu. Při tomto řezu byste se měli vyhnout řezání více než 1/3 délky větve, protože to může vést k poškození stromu. Stejně tak je dobré nedělat dramaticky radikální řezy, pokud není velký zásoh do stromu nezbytně nutný.

Foto: Unsplash

Začištění ran a hygiena nástrojů

Při péči o všechny ovocné stromy včetně jabloní a hrušní velmi záleží na hygieně a případném následném ošetření vzniklých ran. Pokud jsou větší po odstranění silnějších větví, přichází na řadu zakrytí voskem, který zamezí případnému vniknutí nežádoucích bakterií či plísní.

Zdroj:  https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/desatero-obnovovaci-rez-jablone-zakladni-pravidla/ a https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-30024-zimni-rez-jabloni-hrusni-musime-stihnout-do-raseni-zaklad-kvality-plodu

Náhledové foto: Unsplash