Začíná podzim, doba častých nachlazení. Jak na rýmu přírodně?

rýma

S příchodem podzimu ubývá nejen světla, ale také tepla a slunečních paprsků, které nás předtím zásobovaly dostatkem vitamínu D. S tím přibývá bohužel nemocí v důsledku nedostatku vitamínů, které vaše tělo potřebuje, i okolních povětrnostních podmínek. Změna teplot a výkyvy počasí často vedou třeba k tomu, že dostaneme rýmu.

Jde to i přírodní cestou

Ucpané dutiny a pocit plného nosu se ztrátou čichu i chuti k jídlu zažil v životě asi každý z nás. Inkubační doba rýmy je velmi krátká a přenese se na další jedince velmi snadno. Je proto potřeba se chránit včas. V době, kdy je naše imunita oslabená, jsme nejvíce zranitelní.

Pokud rýma již propukla, nezbude nic jiného, než hleny řádně odsmrkat a to nejlépe do papírových kapesníků, které můžete rovnou vyhodit do koše. Pokud se vás hleny drží a nelze je jen tak snadno odsmrkat, zkuste inhalovat teplou vodu do které můžete přidat eukalyptový nebo tymiánový olej. Pokud ani to nepomůže, zkuste do teplé lázně zanořit vaše lokty rukou alespoň na 15 minut třikrát denně. Do lázně můžete přidat i aroma citrusových plodů nebo jehličí, které vaše dutiny efektivně uvolní.

rýma

Foto: Pixabay

Boj s rýmou nevzdávejte, pomůžete si například i tím, že budete pít dostatek tekutin. Pokud jsou hleny příliš vazké, je potřeba je naředit dostatkem tekutin. Nápoje ale během nachlazení pijte raději jen vlažné. Vhodné jsou například bylinkové čaje, zejména pak ten heřmánkový, který má nejlepší protizánětlivé účinky.

Pokud se vám nechce příliš experimentovat, není nic jednoduššího než si utrhnout list rýmovníku nebo si nakapat pár kapek eukalyptu, tea-trea olejíčku, tymiánu nebo myrhy a vdechovat přes kapesníček do sebe. Abyste zachovali optimálně zvlhčenou sliznici, můžete si vzít na pomoc i mořskou vodu, která hleny dobře uvolní. Pokud pak vykloktáte obyčejnou slanou vodu, bude to mít dobrý efekt především při bolesti v krku.

Dejte tělu pořádně do těla

Posilněte organismus dobrým kuřecím vývarem. Není nad vývar z kuřecího skeletu, který ve vaší kuchyni i krásně zavoní. Přidejte do polévky nejen zeleninu, ale také česnek a cibuli na posílení vaší imunity. Ze zbytků cibule si pak vyrobte cibulový sirup. Cibuli rozkrájejte na malé kostičky a zasypte jí cukrem. Až pustí cibule šťávu, je nejvyšší čas dostat jí do těla.

Podobně si můžete připravit cibuli i s medem a citrónem. Cibuli a citrón nakrájejte na tenké plátky a dobře je prokládejte. Zalijte je medem, macerujte je ve sklenici a po lžičkách se snažte tento všelék dostat do sebe co nejdříve.

Dospělým pomůže i ostré koření a pálivé jídlo

Pokud jste milovníkem jídel, které obsahují chilli, pak máte výhodu. Díky obsahu silic dojde ke snadnému uvolnění vašeho nosu. Silice dokáží pořádně rozproudit krev každému. Nezapomeňte při rýmě také zvlhčovat i vzduch. Je-li ve vašem interiéru sucho, pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu.

Zdroje informací: https://eshop.alfafit.cz/clanek/11-tipu-jak-se-rychle-zbavit-rymy-zkuste-tyto-babske-rady/

https://happymag.cz/zdravi/jak-se-zbavit-rymy-co-nejrychleji/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1266329/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.