Vlhkost v domě: Jak se s ní popasovat a snížit její hodnoty?

Vlhkost

Udržování vnitřní vlhkosti pod kontrolou je životně důležité. Vysoká koncentrace vlhkosti v domácnosti může vést k řadě možných skutečných problémů se zdravím. Patří mezi ně astma, alergie a různé další respirační potíže, které jsou aktivovány plísní, havětí, odlupující se olovnatou barvou, brouky a dalšími problémy. V případě, že jste si všimli rozlití vody nebo skvrn, rozkládajícího se dřeva, zápachů, rezivění nebo eroze, je důležité pochopit, jak snížit v domě vlhkost.

Nejčastější příčiny vnitřní vlhkosti

V ideálním případě by úroveň vlhkosti v interiéru měla být mezi 30 a 50 procenty. Existují některé myslitelné příčiny vyšší úrovně vlhkosti uvnitř domu, počítáme:

  1. Vysoká vlhkost vzduchu: Pokud je venku dusno a vlhko, je pravděpodobnější, že bude vyšší vlhkost i uvnitř domácnosti.
  2. Úniky z vodovodního potrubí: Úniky z umyvadel nebo jiných zdrojů vody způsobí větší vlhkost ve vzduchu, což má za následek zvýšenou vlhkost v interiéru.
  3. Chybějící izolace: V případě, že izolace vašeho domova není dostačující, pustí dovnitř vlhčí a dusnější vzduch zvenčí, přičemž navíc umožní uniknout chladnější vzduch.
  4. Nedostatečná ventilace: Domy, které nemají dostatečné větrání a větrné proudění, jsou navíc pravděpodobně více dusné.

Používejte odvlhčovač

Když uvažujete o tom, jak snížit vlhkost, jedním z nejjednodušších a nejúspěšnějších opatření je použití odvlhčovače. Tyto stroje táhnou vzduch z místnosti přes chladnou spirálu, což způsobí, že veškerá vlhkost uvnitř se kondenzuje a poté spadne do sběrné nádoby.

Klimatizace

Klimatizace
Foto: Pixabay

V horkém letním dni může domácí klimatizace nabídnout pomoc s kontrolou vlhkosti. Klimatizace táhne vzduch v domácnosti přes spirálu výparníku obsahující chladivo. Během procesu se shromažďuje teplo a vlhkost kondenzuje na spirálách, ve srovnání s tím, jak funguje odvlhčovač.

Těsnicí pásy

Vzhled kondenzace na vnitřku vašich oken může naznačovat, že propouští horký a vlhký vzduch. Chcete-li snížit vlhkost v domě a vyřešit tento problém, pokuste se začlenit těsnění podél oken a vchodů, abyste utěsnili jakékoli netěsnosti a odstranili průvan.

Ventilátory

Ventilátory
Foto: Pixabay

Jedním z tajemství, jak dostat úroveň vlhkosti v domě pod kontrolu, je rozšířit proudění větru a větrání. Zapněte stropní ventilátory a rozmístěte další ventilátory po celém domě, aby pomohly splnit tento cíl. Čím více se bude vzduch po domě pohybovat, tím více se z něj bude uvolňovat vlhkost.

Přesuňte pokojové rostliny do exteriéru

Pokojové rostliny mohou také přispět k domácí vlhkosti. Ve skutečnosti je několik druhů – jako jsou plazivé rostliny, anglický břečťan, kaučukovníky a mírové lilie, které hodně zvyšují vlhkost v suchém domě. Stěhování pokojových rostlin do exteriéru, když je domácnost výjimečně vlhká, může nabídnout pomoc při nasměrování situaci vlhkosti.

Vyhněte se sušení oblečení v interiéru

Lidé, kteří upřednostňují sušení oděvů na šňůře, by měli zvážit sušení na venkovní prádelní šňůře místo v domácnosti. Jak se vlhkost na šatech rozptýlí do vzduchu, může to přispět k vysoké vlhkosti v domě.

Otevřete okna

Zajistit snížení vlhkosti v místnosti, může být ve skutečnosti stejně jednoduché jako otevření oken. V případě, že je exteriér mimořádně vlhký, otevírání oken umožňuje větší proudění vzduchu a větrání, odvádění vlhkého vzduchu mimo dům. Otevírání oken navíc vpouští přírodní denní světlo, které může nabídnout pomoc při vysoušení vlhkého vzduchu.

Nechte vnitřní dveře otevřené

OLtevřené dveře
Foto: Pixabay

Dalším opatřením, jak snížit vlhkost, je ponechat vnitřní dveře otevřené. Stejně jako při otevírání oken to umožní mnohem lepší proudění větru v celém domě. Když jsou místnosti zavřené, vzduch se nemůže tolik pohybovat, což může zvýšit úroveň vlhkosti.

Po domě rozmístěte misky se sodou

Jedlá soda absorbuje vlhkost, což je účinné při kontrole vlhkosti v domácnosti. V podstatě rozmístěte po domě misky, abyste načerpali vodu ze vzduchu a snížili úroveň lepivosti. Přikryjte misky tenkým hadříkem, abyste minimalizovali rozlití. Podestýlka pro kočky také dokáže absorbovat vlhkost, a jejich vhodným rozmístěním dokážete snížit vlhkost.

Zdroje info: lifehacker.com, maidforyou.com

Náhledové foto: Pixabay