Jak jednoduše odstranit ze zdi starou tapetu – zvládnete to i s málem. Trik existuje i na ty velmi staré

Jak jednoduše odstranit ze zdi starou tapetu: Někdy je tapeta přesně to, co interiér potřebuje. Když je ale tapeta zastaralá, modernímu domovu neposkytne potřebný efekt. Pokud vám tapety nevadí, může se stát, že styl předchozích majitelů nekoresponduje s tím vaším. Tapetu lze snadno odstranit a zde je několik rychlých kroků a tipů, které vám v tom pomohou!

Na začátek aneb na co si dát pozor

Bezpečnost na prvním místě! Při této práci se zdi a jejich okolí namočí, proto je dobré vypnout elektřinu a zalepit všechny zásuvky, které se vám postaví do cesty. Připravte také své nervy a trpělivost, jelikož odstranění tapety zabere určitý čas. Pro zamezení nepořádku také zakryjte podlahy a okolní nábytek, jelikož odstraněné tapety budou lepkavé.

Okraje a jak na ně

Okraje tapet se odstraňují stejně, jako tapeta v prostoru. V první řadě okraje zkuste odstranit nožem. Pokud půjdou snadno odloupnout, máte částečně vyhráno. V opačném případě bude nutné nejprve změkčit lepidlo. Pro tento účel existuje speciální nástroj, který vytvoří do tapety malé otvory. Skrze ně se pak pod tapetu dostane voda nebo roztok pro odstranění. Tapeta by měla následně jít snadno odstranit. Pokud ne, opakujte proces namáčení. Pro odstranění tapety použijte kovovou špachtli, ale buďte co do použité síly opatrní.

Foto: Pixabay

Pozor na zbylé lepidlo

Neúčinnějším způsobem odstranění lepidla, je použití mýdlové vody, kterou stěnu vydrhnete. Použijte klasické mýdlo a houbu či hadřík. Dbejte na důkladné odstranění veškerého lepidla, včetně zbytků. Právě na ty by se chytal nepořádek, který přitíží dalším úpravám zdi, jako je například malování.

  • Připravte si nádobu s teplou vodou a přidejte do ní klasické mýdlo. Dobře promíchejte, aby se mýdlo rozpustilo.
  • Namáčejte houbu nebo hadřík do mýdlové vody a důkladně je vymačkejte, aby nebyly příliš nasáklé.
  • Jemně otírejte postiženou oblast stěny, kde se nachází lepidlo. Používejte krouživé pohyby a postupně přecházejte přes celou plochu, na které je lepidlo rozprostřeno.
  • Podle potřeby namočte hadřík nebo houbu do mýdlové vody znovu a pokračujte v otírání stěny, dokud nebudou veškeré zbytky lepidla odstraněny.
  • Po dokončení opláchněte stěnu čistou vodou, abyste odstranili zbytky mýdlové vody. Můžete použít vlhký hadřík nebo houbu k opláchnutí.

Velmi staré tapety

Desítky let staré tapety jsou na odstranění stejně obtížné, jako profesionálně lepené tapety. Pro jejich odstranění využijte výše zmíněných typů, bohužel ale počítejte s těžší, delší a o to mokřejší prací. Obýváte-li starší dům či byt, zjistěte, z jakého materiálu zeď je. Často bývaly používány sádrokartonové stěny, které jsou měkké a náchylné k vlhkosti.

Zdroj: https://www.vesna.cz/jak-vycistit-skvrny-od-vterinoveho/sekundoveho-lepidla, https://www.postershop.cz/blog/jak-odstranit-tapety-ze-zdi/, https://www.westwing.cz/inspiration/dekorace/dekorace-na-zed/jak-odstranit-tapety-ze-zdi/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.