Invazivní agresivní druhy mravenců míří do Evropy

mravenec

Solenopsis invicta je jedním z několika invazivních druhů mravenců, kteří se postupně dostávají do celé Evropy. Tito červení mravenci, kteří na první pohled připomínají barvu ohně se objevili v Itálii na ostrově Sicílii, konkrétně poblíž města Syrakusy. Bylo tam objeveno více než 80 mravenčích hnízd, které byly rozmístěny na ploše téměř pěti hektarů. Některé studie uvedly, že jejich šíření a rozmnožování jde opravdu velmi rychle. Vědci se obávají, že vzhledem k mírnějším zimám u nás vytváříme díky oteplování stále vhodnější podmínky pro přeživší tohoto druhu hmyzu.

Červení mravenci

Agresivní mravenci dokážou bolestivě kousnout, útočí na vše živé, a pokud se spojí, umí vytrvale tvořit velké kolonie, které se nezastaví téměř před ničím.  Tito mravenci pochází z Jižní Ameriky, odkud se však mravenci velmi snadno dostali i do severní části Ameriky, kde devastují veškerou úrodu. Usídlit se však dokážou úplně kdekoliv, třeba u vás doma v komoře.

Jejich kousnutí je tak bolestivé, že v mnoha případech dokáže vyvolat až alergickou reakci. Po kousnutí se na kůži objeví zpravidla pupínek plný hnisu. Mravenci mají totiž speciální žlázy, pomocí nichž vstřikují jedovatou látku, která způsobí nezvyklou bolest, kdy máte pocit, jako byste strčili ruku do ohně.

mravenec

Foto: Pixabay

Invaze mravenců?

Ohniví mravenci patří tudíž mezi vetřelce, kterých se Evropa má právo obávat. Mravenci mohou poškodit nejen celou úrodu na zahradách, ale dokážou zlikvidovat i celé ekosystémy. Exotičtí mravenci nejsou však jedinými protivníky, kteří se umí šířit rychlostí blesku. Do Evropy rádi zavítají i exotičtí komáři jako je například komár tygrovaný, nebo sršně asijské apod.

Jejich eliminace je díky jejich agresivnímu chování a rychlému šíření téměř nemožná. Nezastaví se ani, když jim do cesty postavíte vodu nebo jiné složité překážky.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/agresivni-ohnivi-mravenci-dobyli-evropu-utoci-na-vse-zive-a-jejich-kousnuti-hodne-boli-412047

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-uz-jsou-tady-do-evropy-se-dostal-nejinvaznejsi-druh-mravence-40443372

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.