Výroba domácího prášku na praní: Efektivní, levné a jednoduché řešení bez chemie

prádlo

Bez pracího prášku se těžko lze obejít. Nejedná se o levnou záležitost. Stejně tak většina kupovaných produktů není zrovna šetrná k životnímu prostředí. Jak ušetřit, udělat něco více pro naši planetu i sebe? Vyrobte si vlastní prášek na praní, který je vhodný i pro citlivou pokožku.

Výroba pracího prášku je zárukou šetrného přístupu k životnímu prostředí, ale také ušetříte a získáte prací prostředek, který překvapí samotným účinkem. Domácí prací prostředek šetří vaši peněženku i čas. Jeho výroba zabere jen pár minut. Kromě toho vypere dobře prádlo, zároveň ho i změkčuje, což oceníte především při žehlení. Doma vyrobený prací prostředek nezanechává žádné zbytky či stopy na oblečení, odstraňuje mastné skvrny.

Ekologický domácí prací prostředek

Budete potřebovat 1 tuhé prací mýdlo, ½ šálku bílého octa, 1 polévkovou lžíci jedlé sody, 2 l vody a čistý obal, který může být od tekutého pracího gelu. Postup je následující a to, že mýdlo nastrouháte na hrubém struhadle, nasypete do vhodné nádoby. Zalijete vodou, dokud není zcela ponořeno, přikryjete a necháte takto přes noc odpočívat, aby změklo.

Následující den nalijete mýdlo do velkého hrnce, přidáte 2 l vody a udržujete na mírném ohni na sporáku. Několikrát promícháte. Když to začne bublat, přidáte ½ šálku bílého octa, promícháte a přidáte lžíci jedlé sody. Všechny ingredience společně povaříte 10 minut. Poté vypnete a odstavíte z ohně dříve, než se začne vařit a necháte 20 minut odležet. Jakmile zpozorujete, že prostředek zhoustnul, přelijete do nádoby, ve které ho budete uchovávat, dokud ho nepoužijete k praní prádla.

soda

Foto: Pixabay

Výroba pracího gelu

Další variantou je výroba domácího pracího gelu, jehož výhodou je, že nezanechává skvrny ani na tmavém prádle. Postup je následující a to, že si najemno na struhadle nastrouháte mýdlo, necháte rozpustit v 1 l horké vody, pak přidáte 300 g práškové prací sody a směs dolijete cca 8 l horké vody. Vzniklý roztok promícháte a necháte vychladnout. Můžete do něho přidat i pár kapek oblíbeného vonného oleje.

Zdroj: dobrenoviny.sk, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay