Stavební materiály nejsou vždy neškodné. Na skelnou vatu a jiné si dejte pozor

azbest

Asi každý dnes ví, že azbest je stavebním materiálem, který má sice některé velmi výhodné vlastnosti (jde především o jeho nehořlavost), avšak představuje nemalé zdravotní riziko. Azbest je podle všeho příčinou nárůstu výskytu některých druhů nádorů, anebo zdrojem nebezpečné azbestózy, která člověku ničí plíce. Jedná se tak o klasický případ stavebního materiálu, který byl v určité době oslavován a dnes je naopak zatracován a v mnoha zemích včetně Česka zakázán. Nabízí se otázka, které ze stavebních materiálů, které používáme dnes, čeká stejný osud.

Skelná vata

Jedním z horkých kandidátů na brzký zákaz může být i skelná vata, která sice skvěle izoluje, ale našemu zdraví příliš neprospívá. I ona poškozuje dýchací systém, a navíc se z ní uvolňují některé organické látky, které patří mezi potenciální karcinogeny. Dalším problémem je podráždění pokožky v případě přímého kontaktu.

beton

Foto: Pixabay

Plastům zvoní hrana

Plasty, konkrétně pak především PVC, jsou i ve stavebnictví velmi rozšířeným materiálem. Ve chvíli, kdy začnou plasty hořet dokáží také uvolňovat do svého okolí velmi toxické chemické látky a v případě, že je PVC jakkoliv modifikováno, toto riziko se týká i běžných podmínek. V případě plastů se navíc ke škodlivosti pro lidské zdraví přidává i jejich negativní působení na životní prostředí. Stavebnictví se tak bude muset bez plastů velmi brzy obejít.

Týká se konec i betonu? 

Stavebnictví jakožto obor si bez betonu umíme jen těžko představit. Pravdou je, že v nejbližší době nezmizí zcela. Jeho postupné omezování nás ale nemine. Není příliš divu, neboť energetická a materiálová náročnost jeho výroby spolu s jeho praktickou nerecyklovatelností z něj činí materiál ve své podstatě velmi nevýhodný.

Abychom se mohli některých materiálů vzdát, je třeba disponovat materiály alternativními. V mnoha případech, se však již rýsují, ačkoliv zní v dnešní době poněkud zvláštně. Fakt, že se budou za nedlouho stavět stěny z houbového mycelia, nebo že bude beton obohacován o banánové slupky nám možná brzy přijde úplně normální.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/stavebni-materialy-pro-budoucnost-s-jakymi-stavivy-se-budeme-muset-rozloucit-32485.html

https://www.nazeleno.cz/stavba/stavebni-material/zakladni-prehled-stavebnich-materialu.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.