Problémy, které mohou způsobit výpadek proudu v domácnosti

Žijeme v kabelovém světě, kde téměř vše v našem životě vyžaduje stálý přísun energie, aby vše zůstalo v provozu. Čas od času mohou mimořádné klimatické podmínky, automobilové nehody, padající stromy, podivně vysoké požadavky na ovládání nebo dokonce škody způsobené živočichy způsobit extrémní poruchy v sousedství nebo územním elektrickém systému a připravit vaši domácnost na několik hodin – nebo i déle – o proud.

Budete bez chlazení

Klimatizace – centrální, okenní nebo jiné – přestanou při výpadku proudu fungovat. V létě to znamená, že teplota v domácnosti může rychle stoupnout a způsobit úpal a nedostatek hydratace u citlivých osob, dětí a domácích zvířat. Některé věci, které uděláte v případě, že ztratíte kontrolu a nebudete mít k dispozici klimatizaci, zahrnují otevření vchodů a oken, aby domem mohl proudit vánek. Dále zatáhněte žaluzie nebo rolety na sluneční straně domu a zajistěte, aby všichni nade vší pochybnost pili dostatek vody.

Nebo topení

Při výpadku proudu navíc přestane fungovat topení a elektrické radiátory. V zimě potřeba topení znamená, že nízké teploty zdánlivě způsobují extrémní potíže, a navíc vystavují vaše vodní podtrubí nebezpečí tuhnutí. Udržujte si teplo tím, že se zahalíte do pokrývek a dalšího oblečení, otevřete vodovodní kohoutky jen tak trochu, aby mohla proudit zlehka voda, prostě tak, abyste předešli zatuhnutí potrubí. Nikdy nepoužívejte uvnitř grily, kempinkové vařiče nebo petrolejové ohřívače, protože vytvářejí oxid uhelnatý.

Nebezpečí z alternativních energetických zdrojů

Řada z nás má v záloze alternativní řešení. V zimě nás zahřívají kamna na dřevo nebo krb. Používání těchto volitelných zdrojů tepla a regulace může být nebezpečné. Z generátorů vychází nebezpečný oxid uhelnatý a z kamen na dřevo kouř, který obsahuje znečišťující částice, oxid uhelnatý a další jedy. 

Voda

Pokud jste závislí na studni, může se stát, že čerpadlo přestane pracovat, když vypadne proud. Ujistěte, že máte po ruce velkou zásobu balené vody. V případě, že máte elektrický radiátor, nebudete mít k dispozici teplou vodu, dokud se proud znovu nezapne.

Lednice a chladicí boxy

Když je proud ten tam, vyhněte se otevírání dveří do ledničky a chladničky. Většina potravin zůstane v uzavřené lednici čerstvá až 24 hodin; po výpadku proudu se podívejte na všechny zkažené potraviny a zlikvidujte je. Potraviny zůstanou v uzavřené chladničce ztuhlé po dobu 24 až 36 hodin – pokud jsou potraviny stále pevné a jsou v nich zjevné ledové krystalky, je jejich konzumace bezpečná. 

Blackout 2
Foto: Pixabay

Terapeutické vybavení

Pokud je někdo ve vaší rodině závislý na elektrickém terapeutickém zařízení, ujistěte se, že máte k dispozici alternativní zdroj, například akumulátory, které mohou zařízení provozovat několik hodin. Mějte seznam přilehlých zařízení, která disponují životně důležitými přístroji, abyste věděli, kam se v případě krize obrátit s žádostí o pomoc na ohrožené osoby, a připravte si plán odjezdu. 

Tma

Primárním problémem výpadku proudu je, když světla blikají a zhasínají. Rozmístěte reflektory do klíčových zón v domácnosti a mějte vedle sebe další baterie. Vyvarujte se používání zápalek, svíček a luceren, protože ty mohou způsobit ještě větší neštěstí tím, že způsobí požár v domě. 

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay