Na jaké střechy lze montovat solární panely

fotovoltaika

Pokud uvažujete v nejbližší době nad instalací solárních panelů, měli byste vědět, že solární panely jsou vhodné téměř na všechny typy střech. Ale jen za předpokladu, že budou pevné i jejich krovy. Nutno připomenout, že tíhu solárních panelů nelze brát na lehkou váhu.

Hmotnost panelů a nosnost střechy

Krovy šikmých střech pomáhají především rozložit celou váhu střech včetně nainstalovaných solárních panelů, pro které se tak také stávají nosnou podpěrou. Solární panely proto pořizujte jen na kvalitní střechu, která snese tlakovou zátěž. Váha jednoho solárního panelu je pro vaši představu kolem 20 kg. Pokud pořídíte takových panelů více, měli byste se zamyslet nad jejich uchycením včas.

Jedna věc je nosnost střechy, druhá potom sklon. Solární panely jsou vhodné pouze na střechy s určitým sklonem. Při posuzování vhodnosti instalace solárních panelů je tak třeba mít na paměti hned několik parametrů, z nichž všechny mají svoji důležitost.

solární panely

Foto: Pixabay

Počítejte s problémy

Pokud se však naskytnou potíže v oblasti instalace, nezoufejte. Na některé střechy se solární panely hodit zkrátka nemusí. Mohou se však instalovat i na jiná místa, než jsou střechy, například na garáž, stodolu, nebo případně i stabilní pergolu, která však musí být součástí vašeho rodinného domu.

Pokud právě stojí na vašem pozemku váš karavan, nebo maringotka, je možné instalovat solární panel také na jejich střechu. Pokud si nejste jistí, zda lze solární panely instalovat právě u vás, není nic jednoduššího než se poradit s profesionály, kteří vám buď sami řeknou, zda lze k instalaci přikročit, nebo doporučí vypracování posudku statikem.

Zdroje informací: https://www.woltair.cz/blog/fotovoltaika/na-jakou-strechu-umistit-solarni-panely

https://www.eon.cz/radce/zelena-energie/solarni-energie/na-jakou-strechu-umistit-solarni-panely/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.