Hypotéka při rozvodu

Výběr hypotéky: Očekává se zdražení

Realitní trh je v poslední době na vzestupu. Rostoucí poptávka po vlastním bydlení a nedostatek nových bytů a pozemků šroubují ceny nemovitostí nahoru. Na tuto situaci reagují i banky, které ještě donedávna snižovaly úrokové sazby. Během letošního února klesla průměrná úroková sazba u hypoték na 1,93 procenta, což je nejnižší hodnota za poslední čtyři roky. Od března ale hypotéky zdražují a odborníci očekávají, že nastupující trend zdražování bude pokračovat a může trvat i několik let. Jak teda vybrat hypotéku a co při jejím pořizování zvážit? Na to se zaměří tento článek.

Úroková sazba – cena půjčovaných peněz

Při výběru hypotéky je rozhodně dobré dát si načas, a obejít si minimálně dvě nebo tři finanční instituce, které hypotéky poskytují, a zjistit si, jaké nabízejí úrokové sazby. Výše úroku je totiž rozhodujícím faktorem, který ovlivní to, kolik peněz nakonec bance budete muset vrátit. Výši úrokové sazby rozhodně nepodceňujte. Přestože se to na první pohled může jevit banálně, i drobná odchylka v desetinném čísle může v konečném důsledku znamenat mnohatisícový rozdíl.

Hypotéka

Foto: Pixabay

Vedlejší náklady, které nejsou na první pohled patrné

Některé hypoteční nabídky sice mohou nalákat na příznivý úrok, nicméně náklady na jejich vedení se mohou snadno prodražit. Dejte si proto pozor i na různé vedlejší poplatky, které s vedením úvěrového účtu souvisejí. Z tohoto hlediska bývají velmi problematické hlavně penále z prodlení nebo odložení splátky.

Kdy máte nárok na hypotéku?

Hypoteční půjčku dostanete většinou maximálně do sedmdesáti procent ceny kupované nemovitosti. Vždy ale platí pravidlo, čím víc máte našetřeno vlastních prostředků, tím lépe pro vás. Banky totiž vyžadují alespoň částečné vlastní krytí nemovitosti.

Délka půjčky

Dále je dobré vědět, že čím déle budete hypotéku splácet, tím více peněz přeplatíte. Musíte proto zvážit, jestli pro vás bude výhodnější splácet vyšší měsíční částku a úvěr vrátit dříve, nebo si splátky rozložit na delší čas s tím, že půjčenou částku více přeplatíte.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *