Uvažovali jste o pořízení domácího šunkovaru? Tyto důvody vás přesvědčí

šunka

Kdo by neměl rád chutnou šunku? Milují ji nejen malé děti, ale i velcí dospěláci. Jenže sehnat dobrou šunku bez éček není až tak jednoduché. Na obalech kupované šunky najdete podrobné složení, ve které zjistíte, že éčka každá šunka obsahuje. Prakticky žádná se nevyhne éčkovým přísadám ani nadměrnému množství soli, která není pro malé děti úplně vhodná, byť si řada dětí na více solenou šunku již dávno zvykla. Je tak na místě říci, že pokud si jí uvaříte doma, bude vaše šunka nejen zdravější, ale navíc vám chuť šunky z šunkovaru připomene poctivost starých domácích řeznictví, kdy se šunka prodávala na plátky tenké jako papír. Byla nejen šťavnatá, ale také chuťově vynikající. Přesně takovou si můžete vyrobit doma v šunkovaru.

Domácí šunka z šunkovaru

Vařit šunku v domácím šunkovaru znamená jediné. Výběr masa bude vždy tím nejdůležitějším krokem ke kvalitní šunce. Vybírejte proto maso vždy u osvědčeného řezníka, maso musí být nejen libové, ale hlavně čerstvé. Vepřovou kýtu potom nakrájejte na přibližně stejně velké kousky (vzpomeňte si přitom jak krájíte maso na guláš) a ihned po nakrájení maso jemně nasolte.

Nyní přijde čas na vložení masa do šunkovaru. Nejde vlastně o nic jiného než uzavíratelnou válcovou nádobu s víkem, které je opatřeno pružinou, a které díky tomu neustále na masio tlačí. Maso, které budete ukládat do šunkovaru musíte pořádně propojit. Než začnete maso ručně míchat, přidejte k němu jednu vrchovatou lžičku moučkového cukru. Maso propracujte ručně tak dlouho, dokud se bílkovina nevytře z masa na povrch. Kluzký a mazlavý povrch je toho jasným důkazem. Během míchání můžete jako pojivo přidat i kapku vody.

šunka

Foto: Pixabay

Finální příprava šunky

Pokud se jednotlivé kousky masa ještě nechtějí spojit, rozemelte část připravené směsi najemno pomocí strojku na maso. Rozemletou část smíchejte s většími kousky masa. Takto připravenou masovou směs nechte odležet v chladu 48 hodin. Mezi odležením maso občas obraťte a ručně prohnětejte.

Jeden kilogram takto připravené masové hmoty vařte v šunkovaru přibližně 1,5 hodiny. Až bude šunka vařená, po zchlazení jí nakrájejte na menší části a uložte ji do chladu. Protože šunka neobsahuje žádné konzervanty, nelze počítat s dlouhou trvanlivostí. Při delším skladování může naopak obsahovat řadu nevhodných bakterií jako je například Clostridium botulinum, která při vyšší koncentraci obsahuje i prudce jedovatý botulotoxin. Dbejte proto na včasnou spotřebu.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/hobby/domov/uvarit-domaci-sunku-bez-chemie-je-jednoduche-jako-facka.A110711_183447_hobby-domov_bma

https://www.chytryvyber.cz/nejlepsi-sunkovary/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.