Snížil se vám tlak ve vodovodu? Čištění vodního filtru nelze podcenit

Vodní filtr

Znáte to. Těšíte se, jak se nahřejete ve sprše. Vejdete do sprchového kouta a čekáte marně na vodu. Ta sice začne téct, nicméně hodně dlouho se ohřívá a teče doslova čůrkem. Velmi nepříjemná situace. Nakonec se pochopitelně osprchujete, nicméně ve finále máte ze sprchy mizerný pocit, který vám jistě nikdo závidět nebude. Na vině může být hned několik faktorů, nicméně tím asi nejznámějším může být snížený tlak vody v důsledku zacpání filtru u vodoměru. Jak tedy na čištění vodního filtru? 

Zacpaný filtr na pitnou vodu je problém

Jednoznačně. Pokud je zacpe vodní kámen a jiné drobné nečistoty, můžete si být jistí tím, že tlak vody jednoznačně klesne. Často se stačí na vodní filtr podívat. V případě ucpání bude hodně bílý, případně v něm budou plavat nějaké drobné nečistoty, které mohou být i černé. Jediným řešením je kompletní vyčištění tohoto filtru. Instalatéra ovšem hned jistě hledat nemusíte.    

Vodoměrná šachta

Vodoměrná šachta: Foto Radek Štěpán

Čistit se musí minimálně čtyřikrát ročně

Záleží tedy na konkrétním typu filtru. Ten, který máme na obrázku, se musí proplachovat minimálně čtyřikrát z rok. Proplachování přitom není nijak složité. Zespodu filtru najdete ventil. Ten se obrátí do jiné polohy a tlak vody by měl vyhnat malé částečky kamene a nečistot ven. Tím pádem se filtr dokonale pročistí a vy budete mít tlak v oběhu zase v pořádku.

Problém může být i jinde

Určitě. Nejčastěji jde o nízký tlak v trubkách. Na vině je ovšem dodavatel vody. Stává se tak hlavně na konci obcí, kde končí smyčka. Tlak se tady pohybuje kolem 2 barů a méně. Jinak může být u vodoměru ucpán také tlakoměr. I v tomto případě se stává, že tlak poklesne. Na tlakoměru to nicméně nepoznáte. Tlakoměr je opět zapotřebí kompletně vyšroubovat, profouknout a propláchnout. Poté se třeba uvolní a tlak se zase zvýší.

Zdroje info: Autor, idnes.cz

Vodní filtr: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.