Rybíz na vaší zahradě: návod, jak se postarat o maximální úrodu

Červený rybíz

Rybíz je poměrně kyselým ovocem, proto se velmi často zpracovává jako marmeláda či ve formě koláčů. Je skvělý, ať už máte černý, červený, bílý, případně růžový. Plody jsou bohaté na vitamín C, kterého je nejvíce v plodech, jež nebyly tepelně zpracované. Na zimu stačí zamrazit zralé plody v mrazničce. Zde jsou zajímavé tipy pro jeho pěstování.

Který rybíz je vhodný pro začátečníky?

Péče o různé druhy rybízu je víceméně stejná. Obecně se ale má za to, že červený rybíz je odolnější vůči mrazu více, než rybíz černý. Proto se více hodí pro pěstování začátečníků. Vysadit bychom jej měli na slunečné stanoviště. Čím více bude mít rybíz slunce, tím více plodů vám dá. Plodů se dočkáte na konci června. Také černý rybíz má rád sluníčku, plody přináší o něco později – v červenci.

Bílý rybíz

Bílé plody rybízu: Foto Pixabay

Kdy je ideální čas pro výsadbu rybízu?

Dřeviny obvykle sázíme na podzim nebo na jaře. U rybízu se to ale může trochu lišit. Černý rybíz preferuje podzimní výsadbu, ideálně koncem října. U červeného rybízu je jedno, jestli zvolíte jarní nebo podzimní čas pro výsadbu. Zkušení zahradníci ale tvrdí, že o něco lepší je vzhledem k jeho vegetačnímu období přece jen jarní výsadba. Jednotlivé keře sázejte ve vzdálenosti asi jeden metr od sebe do hloubky asi o 5 cm níže, než byl zasazen ve školce.

Měli bychom rybíz mulčovat?

Není to podmínkou pěstování, může to ale celkově usnadnit péči o keř. Díky mulči se voda odpařuje pomaleji, takže je třeba méně častá zálivka. Také plevel roste mnohem méně. Půda a kořeny rostliny jsou chráněny před výkyvy teplot. Pokud přijde prudký déšť, plody ve spodních částech nebudou znečištěny zeminou.

Černý rybíz

Tmavé plody rybízu: Foto Pixabay

Co když začne rybí plesnivět?

Pokud na listech rybízu objevíte šedý poprašek nebo jiné známky plesnivění, je třeba zakročit co nejdříve. Postižené části rostliny odřízněte a spalte, jinak by se plíseň mohla šířit dál, z rostliny na rostlinu. Rozhodně je nedávejte do kompostu ani nenechávejte ležet v zahradě! Vyplácí se zakročit co nejrychleji. Na ochranu můžete použít spoustu ochranných prostředků.

Zdroje info: https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-porzeczek-w-ogrodzie/, https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-rybizu/

Červený rybíz: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.