Kardamovník potěší příjemnou vůní. Jak na pěstování v interiéru?

kardamom

Snad každý zná nebo alespoň slyšel o kardamomu. Charakteristickým rysem je specifická vůně. Rostlina vyniká i léčivými účinky. U nás je možné rostlinu pěstovat v nádobě jako pokojovou. Poradíme vám, jak si ji vypěstovat v interiéru a těšit se z její krásy i příjemné vůně.

Původem kardamovník pochází z deštných pralesů jihozápadní Indie. Dnes se přirozeně vyskytuje v oblastech Tanzanie, Srí Lanky, Guatemaly atd. Z pohledu lidového léčitelství se kardamom využívá pro své močopudné účinky. Je taktéž spojován v souvislosti se zdravými ledvinami a vylučovací soustavou.

Kardamom coby luxusní koření

Tobolky kardamovníku jsou ceněné pro své charakteristické aroma. Jsou nepostradatelné v indické kuchyni a nejen tam. I u nás se kardamom používá. Přidává se do moučníků, ale také v případě dochucení kávy, čaje a je jedinečnou přísadou do vánočního pečiva, do perníků, ovocných zákusků, džemů i kompotů. V našich podmínkách nelze pěstovat pro užití, ale jako krásnou pokojovou rostlinu.

kardamovník

Foto: Pixabay

Pěstování kardamovníku v interiéru

Jedná se o rostlinu tropického pásma, je tak pěstování v našich podmínkách náročné. Ale potěšující je, že lze kardamovník pěstovat v květináči jako pokojovou rostlinu, jelikož vyžaduje stálé podmínky. Pěstování určitě stojí za to. Rostlina při doteku krásně voní. Listy mají jemné skořicové aroma a můžete jimi klidně dochutit čaj. K tomu působí i pěkně po dekorativní stránce. A jaké podmínky potřebuje, abyste se mohli radost z její přítomnosti ve vaší domácnosti?

Kardamovník je velmi termofilní. Lze ho pěstovat doma, tj. v bytě, domě, zimní zahradě nebo skleníku. Umístění je vhodné spíše do stínu. Naopak v zimě ocení světlejší místo. Pro rostlinu zvolte běžný květinový substrát. Pozor na to, že nesmí nikdy uschnout. Rostlina potřebuje být po celý rok v teple. Vyžaduje hodně vody, a to zejména v letních měsících, občasné rosení listů. V letním období stačí přihnojit jednou za dva týdny hnojivem určeným pro pokojové zelené rostliny, oproti tomu v zimě stačí hnojit jednou měsíčně.

Mějte na paměti, že rostlina má vysoce protáhlé a sytě zelené listy. V domácích podmínkách dorůstá zhruba do výšky 70 cm. Je tak zapotřebí počítat s prostorem, aby rostlina mohla vyniknout v celé své kráse.

Zdroj: zahradkaruvrok.cz, semena.cz

Náhledové foto: Pixabay